Upravit překlad
podle Transposh - translation plugin for wordpress
Bod tání mosazi

Bod tání mosazi: Data, Klíčové faktory, a aplikace

Obsah Show

1. Zavedení

The Bod tání mosazi je základní vlastnost, která řídí své chování při obsazení, svařování, Pájení, a tepelné zpracování.

Na rozdíl od čistých kovů, Mosazné výstavy a rozsah tání spíše než jediná teplota, obvykle mezi 880 ° C. (1,616 ° F.) a 1,095 ° C. (2,003 ° F.), v závislosti na složení a legování, jako je zink, vést, cín, nikl, a hliník.

Přesná kontrola tohoto rozsahu tání je rozhodující pro průmyslové aplikace: zajišťuje správné plnění plísní, minimalizuje pórovitost a praskání horkých, Zachovává mechanické vlastnosti, a zabraňuje těkavému zinku.

Dokonce i malé odchylky od optimální teploty mohou výrazně snížit výnos a kvalitu produktu.

Porozumění faktorům, které ovlivňují bod tání mosazného chování - kompozice, mikrostruktura, historie zpracování, a podmínky prostředí.

Umožňuje výrobcům optimalizovat výkon, snižovat vady, a dosáhnout konzistentních výsledků v různých aplikacích od automobilových komponent po hudební nástroje a mořský hardware.

2. Co je to mosaz (Složení a klasifikace)

Mosaz označuje slitiny, jejichž hlavní prvky jsou měď (Cu) a zinek (Zn).

Změnou Cu: Poměr Zn a přidání malých množství jiných prvků, široká škála mechanických, koroze, a lze vytvořit tepelné vlastnosti.

Mosazný lití ventil
Mosazný lití ventil

Běžné klasifikace:

  • Alfa (A) mosazi -Cu-bohaté (obvykle až ~ 35% hmotn.). Jednofázová obličejová kubička (FCC) pevné řešení. Dobrá tažnost a formovatelnost.
  • Alfa-beta (A+b) mosazi - Mírný Zn (~ 35–45% hmotn.), Duplexní mikrostruktura, která zvyšuje sílu a tvrdost, ale snižuje studenou tažnost.
  • Vysoce zinkové a speciální mosazi - Vyšší Zn nebo jiné hlavní prvky legování (Al, V, Mn, Sn, PB) Změňte fázové rovnováhy a chování tání/ztuhnutí.

Tyto fázové rozdíly jsou hlavní příčinou chování tavení: Na rozdíl od čistých kovů, Slitiny se obvykle neroztaví při jedné teplotě, ale v intervalu mezi liniemi Solidus a Liquidus, které se objevují na fázovém diagramu.

3. Systémy mosazných slitin a typické rozsahy tání

Níže jsou reprezentativní inženýrské hodnoty pro několik běžných mosazných kategorií a známek.

Bod mosazného tání
Bod mosazného tání

Tyto hodnoty jsou typické pracovní rozsahy používané pro návrh procesu a měly by být ověřeny proti materiálovým certifikátům, Datové listy dodavatele, nebo laboratorní tepelná analýza pro výrobní kritickou práci.

Slitina / rodina Typický solidus (° C. / ° F.) Typická kapalina (° C. / ° F.) Poznámky
Generická žlutá mosaz (běžný komerční mix) ~ 900 ° C. / 1,652 ° F. ~ 940 ° C. / 1,724 ° F. Obecná účetní mosaz; Snadno obsazení a stroj.
C26000 (Mosazná kazeta, 70S -30Zn) ~ 910–920 ° C. / 1,670–1 688 ° F. ~ 954–965 ° C. / 1,750–1 769 ° F. Vynikající tažnost; široce se používá v listu a trubici.
C36000 (Mosazné volné řezání, PB lov) ~ 885–890 ° C. / 1,625–1 634 ° F. ~ 900 ° C. / 1,652 ° F. Vynikající machinabilita; užší tání.
C23000 (Červená mosaz, ~ 85Co-15Zn) ~ 990 ° C. / 1,814 ° F. ~ 1 025 ° C. / 1,877 ° F. Vyšší Cu „červená“ mosaz; roztaví se blíže k čisté mědi.
C46400 (Námořní mosaz, Cu -Zn -Sn) ~ 888 ° C. / 1,630 ° F. ~ 899 ° C. / 1,650 ° F. Odolný vůči korozi mořské vody; úzký interval tání.
C75200 (Nikl stříbro 65-18-17) ~ 1 070 ° C. / 1,958 ° F. ~ 1 095 ° C. / 2,003 ° F. Slitina Cu-Zn-Ni; Vyšší rozsah tání kvůli obsahu Ni; váží se pro sílu a vzhled podobný stříbra.

4. Klíčové faktory ovlivňující rozsah tání Brass

Jak při legační prvky mění bod tání mosazi

Živel Bod tání (° C. / ° F.) Vliv na chování mosazného tání Praktické důsledky
Zinek (Zn) 419 ° C. / 786 ° F. Snižuje Solidus a Liquidus vzhledem k čisté mědě; Vyšší Zn rozšiřuje rozsah mrazu (A → B fázové přechody). Zlepšuje sezorita; Nadměrné Zn zvyšuje riziko segregace a ztráty zinku během tání.
Vést (PB) 327 ° C. / 621 ° F. Nepoužívá se v matici Cu - Zn; vytváří diskrétní inkluze s nízkým rozlišením, které místně likvitují. Zvyšuje machinabilitu; ale způsobuje stvolnost ve svařování/pájení a zdravotních problémech.
Cín (Sn) 232 ° C. / 450 ° F. Mírně zvyšuje rozsah tání; Zlepšuje stabilitu a-fáze a odolnosti proti korozi. Používá se v námořní a červené mosazi; potlačuje dezincifikaci, ale vyžaduje vyšší teploty zpracování.
Nikl (V) 1,455 ° C. / 2,651 ° F. Zvyšuje pevnou a kapalinu; Posiluje matici Cu - Zn; stabilizuje fáze vyšší teploty. Produkuje nikl Silvers (NAPŘ., C75200) s vyššími rozsahy tání a zlepšenou silou.
Hliník (Al)
660 ° C. / 1,220 ° F. Má tendenci zvyšovat rozsah tání; podporuje intermetalickou tvorbu; Zlepšuje oxidační odolnost. Používá se v hliníkových mosaznách pro mořskou vodu; během lití vyžaduje vyšší přehřát.
Mangan (Mn) 1,246 ° C. / 2,275 ° F. Rafinuje mikrostrukturu; Drobné zvýšení rozsahu tání; může tvořit částice druhé fáze. Zlepšuje sílu a houževnatost; zvyšuje odpor opotřebení.
Železo (Fe) 1,538 ° C. / 2,800 ° F. Formy intermetallics; Mírně zvyšuje rozsah tání; může působit jako nukleant během tuhnutí. Přidává sílu, ale může komplikovat obsazení kvůli inkluzi.
Křemík (A) 1,414 ° C. / 2,577 ° F. Působí hlavně jako deoxidizer; omezený přímý dopad na rozsah tání, ale mění chování oxidu. Zlepšuje spolehlivost a plynulost při odlévání; pomáhá ovládat dross.

Mikrostrukturální stav (Velikost zrn, Fázové rozdělení)

Brassův rozsah tání je mírně citlivý na svou zpracovanou mikrostrukturu, I když je tento účinek menší než složení:

  • Velikost zrn: Jemnozrnná mosaz (průměr zrna <10 μm) má solidus ~ 5–10 ° C nižší než hrubozrnná mosaz (>50 μm).
    Jemná zrna mají více hranic zrn, kde je atomová difúze rychlejší - to zrychluje tání při nižších teplotách.
  • Fázová segregace: V mosazi A+B. (NAPŘ., C27200), Nerovnoměrné rozdělení fáze (NAPŘ., Klastry p-fáze) Vytváří lokalizované body tání.
    První oblasti β-fáze se nejprve roztaví (při ~ 980 ° C.), zatímco a-fázové oblasti přetrvávají až do ~ 1050 ° C, Rozšíření efektivního rozsahu tání o 10–20 ° C.

Praktický příklad: Studená mosazná (NAPŘ., nakreslené mosazné trubice) má jemnější strukturu zrn než lití mosaz.

Při žíhání mosazné mosazi C26000 na studena, Rozsah tání začíná na 1040 ° C (vs.. 1050° C pro obsazení C26000), vyžadující nižší teploty žíhání, aby se zabránilo částečnému tání.

Historie zpracování (Obsazení, Svařování, Tepelné zpracování)

Tepelné zpracování mění rozsah tání mosazi úpravou jeho chemického nebo mikrostrukturálního stavu:

  • Těkavá volatilizace zinečnatého (Svařování/obsazení): Zinek má nízký bod varu (907° C.), Vytápěcí mosaz nad 950 ° C způsobuje ztrátu páry zinku (1–3% hmotnostní za hodinu při 1000 ° C).
    To zvyšuje obsah mědi, Zvyšování rozsahu tání - e.g., C36000 mosaz s 3% ztráta zinku má likvidus 960 ° C (vs.. 940° C pro nezpracovanou mosazi).
  • Tepelné zpracování (Žíhání řešení): Žíhající mosaz při 600–700 ° C (pod solidum) homogenizuje pevný roztok Cu-Zn, Zúžení rozsahu tání o 5–15 ° C.
    Například, žíhaná mosaz C28000 má rozsah tání 880–900 ° C (vs.. 880–920 ° C pro AS-CAST C28000).

5. Metody měření (Jak jsou určovány rozsahy tání)

Kvantifikace solidusu a likvidu mosazné kompozice je standardní metalurgická práce.

Bod tání mosazi
Bod tání mosazi

Běžně používané metody:

  • Diferenciální skenovací kalorimetrie (DSC) / Diferenciální tepelná analýza (DTA) - Poskytněte přesné začátku a teploty dokončení pro endotermické tání, Změřte latentní teplo, a jsou ideální pro malé, Dobře připravené vzorky.
    Stopy DSC ukazují start (solidus) Jako odchylka a hlavní endoterm(s) jako kapalné a latentní teplo.
  • Chladicí křivka (tepelné zastavení) analýza - ve slévárech laboratoří, Tepelná historie zaznamenaná během bodů chlazení výstavy (plošiny nebo změny ve svahu) odpovídající fázovým transformacím; Ty jsou užitečné pro praktické ověření slévárny.
  • Zatčená metalografie - Vzorky jsou zahřívány na cílovou teplotu v intervalu Solidus - Liquidus a rychle se uhasit;
    Kontrola výsledných mikrostruktur identifikuje, které fáze byly přítomny při této teplotě, ověření tepelné analýzy.
  • Termodynamické modelování (Calphad) - Výpočetní nástroje mohou předvídat Solidus/Liquidus pro vícesložkové slitiny a jsou široce používány k obrazovce kompozic a plánování experimentů.
  • Praktické slévárenské pokusy - Nalití testovací odlitky a inspekce vad, Mechanické vlastnosti a mikrosegregace pomáhají ověřit laboratorní čísla za podmínek výroby.

6. Průmyslové aplikace ovládání mosazného tavení

Přesná znalost mosazného rozsahu tání je rozhodující pro optimalizaci procesů.

V mnoha případech, dokonce a 10 Odchylka od cílových teplot může snížit výtěžek až o 20% prostřednictvím vad, jako jsou Misruns, pórovitost, nebo těkato zinku.

Následující průmyslové praktiky zdůrazňují, jak se ovládání tání přímo promítá do výrobního výkonu.

Bod tání mosazi
Bod tání mosazi

Obsazení (Lití písku, Odlévání pod tlakem, Investiční lití)

Obsazení obvykle vyžaduje vytápění mosazi na teplotu lití kapalný + 50–100 ° C., zajištění plynulosti dostatečné k vyplnění plísních dutin při minimalizaci odpařování zinku.

Proces Mosazná třída Rozsah tání (° C. / ° F.) Teplota nalévání (° C. / ° F.) Požadavek na plynulost Klíčový výsledek
Lití písku (Automobilové konzoly) C28000 (Muntz Metal) 880–900 / 1,616–1 652 950–980 / 1,742–1 796 Nízký (Silné části) Defekty smršťování se snížily o ~ 40%
Vysokotlaký Odlévání pod tlakem (Elektrické konektory) C36000 (Mosazné volné řezání) 870–940 / 1,598–1 724 980–1,020 / 1,796–1 868 Vysoký (Tenké stěny <2 mm) Výtěžek >95%, Kompletní plnění plísní
Investiční lití (Hudební nástrojové ventily) C75200 (Nikl stříbro) 1,020–1,070 / 1,868–1 958 1,100–1,150 / 2,012–2,102 Střední (Komplexní geometrie) Nízká porozita, Vylepšená akustická kvalita

Svařování (TIG, Pájení)

Mosazná svařování vyžaduje vyhnout se teplotám nad likvidu (Aby se zabránilo tání) při zajišťování dostatečného tepla pro pojištění kloubů.

  • Svařování TIG (Tenké mosazné listy): Použijte teplotu předehřívání 200–300 ° C (Hluboku pod mosaznou solidum C26000: 1050° C.) a teplota svaru 950–1000 ° C (mezi pevnou a kapalinou).
    To vytváří kloub „částečné fúze“ bez tání základního kovu.
  • Pájení (Mosazné trubky): Použijte kov pájejícího se plniva (NAPŘ., BCUP-2, tání 645–790 ° C.) s bodem tání pod mosaznou solidum.
    Vytápění na 700–750 ° C zajišťuje roztavení plniva, zatímco mosazná základna zůstává pevná, vyhýbání se zkreslení kloubů.

Režim selhání: Přehřátí během svařování TIG (teplota >1080° C pro mosazi C26000) způsobuje „spálení“ (tání základního kovu), vyžadující přepracování a zvyšování nákladů 50%.

Tepelné zpracování (Žíhání, Ulehčení stresu)

Teploty tepelného zpracování jsou přísně omezeny na pod solidum Aby se zabránilo částečnému tání:

  • Žíhání (Studené mosazné trubice): Mosaz C26000 je žíhán při 600–650 ° C (vs.. Solidus 1050 ° C.) obnovit tažnost (Prodloužení se zvyšuje z 10% na 45%) bez změny rozsahu tání.
  • Ulehčení stresu (Mosazné armatury): Zahřejte na 250–350 ° C pro snížení zbytkového napětí při obrábění - tato teplota je hluboko pod solidulem, vyhýbání se mikrostrukturálnímu poškození.

7. Zpracování & Bezpečnostní úvahy o mosazi

Odpařování zinečnatého a nebezpečí kovových tahů

  • Bod varu zinku je asi 907 ° C. (~ 1 665 ° F.). Protože mnoho běžných mosazů má hodnoty likvidu v blízkosti nebo nad touto teplotou, odpařování zinečnatého a vytvoření výparů oxidu zinečnatého může nastat během tání, svařování nebo místní přehřátí.
    Inhalace zno pólu může způsobit Horečka kovového dýmu, chřipko podobná pracovní nemoci.
  • Ovládací prvky: místní ventilace výfukového plynu, Zachycení dýmu, vhodná ochrana dýchacích cest, a kontrola teploty při tání/svařovacích operacích je povinná pro ochranu pracovníků.

Oxidace, Dross a kontrola inkluze

  • Roztavená mosazná tvoří oxidy (Oxidy mědi a zinečnatého) a dross.
    Postupy toku a kontrolované atmosféry, Chemie deoxidace a pečlivé skimming Snižte zařazení oxidu.
    Nadměrná oxidace snižuje výnos, zvyšuje vady a mění chemii.

Vedoucí a regulační problémy

  • Vést (PB) se používá v některých mosazích; Dokonce i malé hladiny PB mají regulační důsledky pro pitnou vodu a spotřební výrobky.
    Šrot nesoucí olovo musí být spravován odděleně od toků bez olova, a hotové výrobky musí plnit místní předpisy o obsahu vedení.

Desincifikace a dlouhodobá služba

  • Některé mosazi jsou náchylné dezinfekce (Selektivní vyluhování zinku) v určitých korozivních vodách a prostředí.
    Výběr slitin nebo ochranných opatření rezistentních na dezincifikaci je důležitý pro instalatérství, Aplikace mořské a pitné vody.

8. Společné mylné představy o mosazném bodu tání

Přes jeho průmyslový význam, Brassovo chování tání je často nepochopeno. Níže jsou uvedeny klíčové objasnění:

"Mosaz má pevný bod tání jako čistá měď."

Falešný: Čistá měď se roztaví při 1083 ° C (opravené), Ale mosaz - slitina - má rozsah tání (pevná na kapalinu).

Například, Mosaz C36000 se roztaví mezi 870 ° C a 940 ° C, ne při jedné teplotě.

"Přidání dalšího zinku vždy snižuje rozsah tání Brass."

Částečně pravda: Obsah zinku až do 45% Snižuje rozsah tání, Ale za 45%, Zinek tvoří křehkou y-fázi (Cu₅zn₈, tání 860 ° C.), a rozsah tání se stabilizuje nebo se mírně zvyšuje.

Mosaz s vysokým zinem (>50% Zn) se zřídka používá kvůli extrémní křehkosti.

"Nečistoty pouze dolní rozsah tání Brass."

Falešný: Železo (Fe) a nikl (V) Zvyšte rozsah tání vytvořením intermeliky s vysokým rozlišením. Pouze „měkké“ nečistoty (PB, S) Neustále snižte rozsah tání.

"Teplota lití může být libovolná, pokud je nad likvidu."

Falešný: Nadměrné zahřívání (kapalný + >100° C.) způsobuje závažnou těkato zinku (ztráta >5%) a formace drosů, Snížení mechanické pevnosti.

Nedostatečné vaření (kapalný + <30° C.) vede ke špatné plynulosti a vadám plnění plísní.

9. Závěr

The Bod tání mosazi není jedinou pevnou hodnotou, ale a rozsah definované jeho složením, mikrostruktura, a historie zpracování.

Na rozdíl od čistých kovů s přechody tání, Mosaz - mít slitinu mědi - zinku s dalšími prvky, jako je olovo, cín, nikl, nebo hliník - exhibuje a hranice pevné kapaliny To se velmi liší.

Tyto hranice přímo ovlivňují to, jak se během mosazi chová obsazení, svařování, Pájení, a tepelné zpracování, Přesná kontrola rozsahu tání je základní kámen průmyslové metalurgie.

Časté časté

Jaký je rozsah tání běžné mosazné používané při instalatérských příslušenstvích (C26000)?

C26000 (Mosazná kazeta) má teplotu solidusu ~ 1050 ° C a teplotu likvidu ~ 1085 ° C, což má za následek rozsah tání 35 ° C (1050–1085 ° C.).

Díky tomuto úzkému rozsahu je vhodný pro nakreslení do tenkostěnných trubek.

Jak ovlivňuje obsah olova v rozsahu tání mosazi C36000?

C36000 (mosazné volné řezání) obsahuje vedení 2,5–3,7% hmotn..

Každý 1 WT% zvýšení olova snižuje likvidus o ~ 10–15 ° C: A 2.5% Vzorek PB má likvidus ~ 940 ° C, zatímco a 3.7% Vzorek PB má likvidus ~ 925 ° C.

Olovo také rozšiřuje rozsah tání (od 50 ° C do 70 ° C) vytvořením fází bohatých na PB s nízkým tahem.

Mohu svařit mosazi s použitím stejné teploty jako ocel?

Žádný. Ocel (NAPŘ., A36) má rozsah tání 1425–1538 ° C, mnohem vyšší než mosaz.

Svařovací mosaz (NAPŘ., C26000) vyžaduje maximální teplotu ~ 1000 ° C (mezi pevnou a kapalinou) Aby se zabránilo roztavení základního kovu - teploty svařování oceli by úplně roztavily mosazi.

Jak změřím rozsah tání mosazi v průmyslovém prostředí?

Použijte přístroj na tání vysoké teploty (Přesnost ± 5–10 ° C.) s mosazným vzorkem 1–5 g.

Zahřejte vzorek v grafitovém kelímku, Monitorujte teplotu s termočlánkem, a zaznamenat Solidus (první tvorba kapaliny) a kapalina (Plné tání) teploty.

Tato metoda je rychlá a vhodná pro kontrolu kvality dávky.

Proč těkavá těkavá zinková ovlivňuje rozsah tání mosazi?

Těkavá volatilizace zinečnatého (nad 907 ° C.) snižuje obsah zinku v mosazi, Posun složení směrem k mědi.

Protože měď má vyšší bod tání než mosaz, rozsah tání (pevná / kapalina) se zvyšuje.

Například, C36000 mosaz s 3% ztráta zinku má likvidus 960 ° C (vs.. 940° C pro čerstvou mosazi), vyžadující vyšší teploty lití, aby se udržovala plynulost.

Zanechte komentář

Vaše e -mailová adresa nebude zveřejněna. Požadovaná pole jsou označena *

Přejděte na začátek

Získejte okamžitou cenovou nabídku

Vyplňte prosím své údaje a my Vás budeme obratem kontaktovat.