1. Introduksjon
Støpt aluminium er et allsidig materiale skapt ved å helle smeltet aluminiumslegering i en form og la den stivne.
Mye brukt på tvers av bransjer, Det tilbyr en blanding av lette egenskaper, god styrke, og korrosjonsmotstand.
Fra bilmotorer til romfartskomponenter, Cast Aluminium spiller en avgjørende rolle i moderne produksjon.
2. Hva er støpt aluminium?
Støpt aluminium refererer til deler produsert av Helling av smeltet aluminium inn i et mugghulrom, slik at metallet kan størkne og deretter trekke ut en nær -net -form -komponent.
I motsetning til smidd aluminium, som dannes gjennom rulling, ekstrudering, eller smi, Casting låser opp komplekse geometrier, Integrerte ribbeina, og indre hulrom i et enkelt skjenke.

Kjerneterminologi
| Periode | Definisjon |
|---|---|
| Mønster | En positiv kopi av delen - laget fra tre, plast, eller metall - brukt til å danne formhulen. |
| Mugg | Det negative hulrommet (sand, metall, eller keramikk) som former støpingen. |
| Gatesystem | Nettverk av gran, løpere, og porter som transporterer smeltet aluminium fra hellende bassenget til formen. |
| Stigerør (Mater) | Reservoar av flytende metall koblet til hulrommet; det leverer smeltet metall under størkning av svinn. |
| Krympingstiltak | Ekstra materiale (vanligvis 1–2%) lagt til mønsterdimensjonene for å kompensere for metallkontraksjon. |
| Kjerne | En sand eller keramisk innsats plassert inne i formen for å lage indre hulrom eller underskjæringer i støpingen. |
3. Key Aluminium Casting Processes
Aluminiums allsidighet skinner gjennom de forskjellige tilgjengelige støpemetodene. Hver prosess passer til forskjellige delgeometrier, Produksjonsvolum, og eiendomskrav.
Sandstøpt aluminium
Sandstøping er en av de mest allsidige casting -prosessene.

Det er godt egnet for å produsere store eller komplekse former, for eksempel motorblokker for tunge maskiner eller tilpassede arkitektoniske komponenter.
Prosessen er relativt billig for lav til middels produksjonsløp siden sandformene enkelt kan opprettes og modifiseres.
Imidlertid, Det resulterer vanligvis i en grovere overflatefinish og mindre presise dimensjoner sammenlignet med andre metoder.
Die støpe aluminium
Die casting er go-to-prosessen for produksjon av høyt volum av deler med tette toleranser. Det innebærer å injisere smeltet aluminium under høyt trykk i en metalldie.
Dette gir mulighet for raske produksjonssykluser, ofte så kort som noen sekunder per del.

Die-støpte deler har utmerkede overflatebehandlinger og kan oppnå veldig presise dimensjoner, noe som gjør dem ideelle for bilkomponenter som overføringssaker, Motorfester, og dekorativ trim.
Investeringsstøping av aluminium
Investeringsstøping, Også kjent som Lost-Wax-prosessen, utmerker seg i å lage deler med intrikate detaljer og høy overflatekvalitet.
Det brukes ofte i luftfartsindustrien for å produsere turbinblader, i smykkeindustrien for detaljerte design, og i medisinsk utstyrsfremstilling for komponenter med komplekse geometrier.
Prosessen muliggjør produksjon av deler med ekstremt fine funksjoner og stramme toleranser.

Permanent mold støpe aluminium
Permanent mold casting gir bedre kontroll over mikrostrukturen i den støpte delen.
Siden metallformen kan forvarmes og avkjøles nøyaktig, Det resulterer i mer konsistente mekaniske egenskaper og redusert porøsitet.
Denne metoden er egnet for å produsere deler med relativt enkle geometrier i mellomstore til høye volumer, slik som visse typer bilstempler og pumpehus.
Nye og hybridmetoder
- Vakuumstøping: Ved å utføre støpingsprosessen i et vakuummiljø, Det reduserer tilstedeværelsen av gasser i det smeltede metallet, minimere porøsitet og forbedre kvaliteten på støpingen.
- Klem støping: Bruker eksternt trykk under størkningsprosessen, Forbedre støpets tetthet og styrke.
Denne metoden er nyttig for å produsere deler som krever høy mekanisk ytelse. - Semi-solid støping: Innebærer å støpe en delvis størknet aluminiumslegering, som gir unike fordeler med tanke på formbarhet og evnen til å produsere deler med forbedrede mekaniske egenskaper.
| Behandle | Volum | Toleranse | Styrker | Begrensninger |
|---|---|---|---|---|
| Sandstøping | Lav -medium | ± 0,5–1,5% | Store deler (opptil 50t), lave verktøykostnader | Grov finish (RA 6–12 um), tregere syklus |
| Die Casting | Høy | ± 0,1–0,3% | Raske sykluser, stramme toleranser, jevn finish (RA 1-3 um) | Høye die -kostnader ($10 K - $ 100K) |
| Investering Casting | Lav -medium | ± 0,1–0,3% | Kompleks geometri, Fin detalj (Ra ≤1 um) | Dyrt verktøy, saktere gjennomstrømning |
| Permanent mold støping | Medium | ± 0,2–0,5% | Kontrollert mikrostruktur, god styrke | Mugg slitasje begrenser kompleksiteten |
| Semisid / klem / vakuum | Dukker opp | ± 0,1–0,3% | Redusert porøsitet, Høy integritet | Spesialisert utstyr |
4. Legeringsutvalg av støpt aluminium
Velge riktig aluminiumslegering for støpe hengsler på balansering Mekanisk styrke, Korrosjonsmotstand, Fluiditet, og Termiske egenskaper.

Silisiumrike legeringer (3XX.X -serien)
Disse legeringene gir utmerket flyt, Lav krymping, og god korrosjonsmotstand - ideell for die og sandstøping.
| Legering | Nøkkelkomposisjon | Strekkfasthet | Typiske bruksområder |
|---|---|---|---|
| A380 | 8–12% og, 3–4% cu | 180–240MPA | Die -cast Housings, Små intrikate deler |
| A383 | 9–12% og, 1–2% cu | 190–240MPA | Die -cast Valve Bodies, Pumpehus |
| A413 | 10–13% og, 0.8–1,5% Cu | 210–260mpa | Høytrykk Die -cast girkassesaker |
| A360 | 7–11% og, <1% Mg | 150–220MPA | Tynnveggs die -cast -komponenter |
Kobberbærende legeringer (4XX.X -serien)
Kobber styrker legeringen og forbedrer maskinbarhet, til en viss pris for korrosjonsmotstand.
| Legering | Nøkkelkomposisjon | Strekkfasthet | Typiske bruksområder |
|---|---|---|---|
| A319 | 3–5% cu, 5–7% og | 240–280mpa | Motorsylinderhoder, overføringssaker |
| A356 -T6 | 7% Og, 0.3% Mg | 260–320MPA | Bilhjul, Pumpehus |
| A357 -T6 | 7% Og, 0.5% Mg | 280–330mpa | Høystress bildeler |
| A354 | 3–5% cu, 8–12% og | 220–270MPA | Generelle die -castings som krever styrke |
Magnesiumlegerte kaster (5XX.X -serien)
Magnesium gir styrking av fast oppløsning og utmerket korrosjonsmotstand i marine miljøer.
| Legering | Nøkkelkomposisjon | Strekkfasthet | Typiske bruksområder |
|---|---|---|---|
| A535 | 5–6% mg, 0.3% Mn | 290–340MPA | Marin maskinvare, trykkfartøy |
| A356.2 -T6 | 7% Og, 0.3% Mg | 260–320MPA | Aerospace Castings, strukturelle parenteser |
Spesialitets- og høyytelseslegeringer
Disse legeringene skyver konvolutten for styrke, Termisk stabilitet, eller presisjon.
| Legering | Nøkkelkomposisjon | Strekkfasthet | Typiske bruksområder |
|---|---|---|---|
| A206 -T7 | 6% Cu, 4% I, 0.5% V | 300–350MPA | Aerospace smiing av erstatning |
| A390 | 17–21% si, 3–4% cu | 260–300mpa | Bremsekomponenter, Slitasjefastsettelser |
| ADC12 (Han er) | 10–13% og, 2–4% cu | 200–260mpa | Japanske die -cast Electronics -kabinetter |
5. Fysiske og mekaniske egenskaper ved støpt aluminium
Cast Aluminium tilbyr en overbevisende blanding av lett struktur, Gode termiske egenskaper,
og moderat til høy mekanisk styrke, gjør det ideelt for et bredt utvalg av industrielle, bil, og romfartskomponenter.
Imidlertid, Egenskapene varierer betydelig avhengig av legeringssammensetning, støpemetode, og behandling etter støpe.

Fysiske egenskaper ved støpt aluminium
| Eiendom | Typisk verdi (Spekter) | Notater |
|---|---|---|
| Tetthet | 2.63–2,80 g/cm³ | ~ 1/3 av ståltettheten |
| Smeltepunkt | 565–770 ° C. | Varierer etter legeringselementer (Og, Cu, Mg) |
| Termisk konduktivitet | 80–170 w/m · k | Høyt i rent aluminium, lavere med ekstra legeringselementer |
| Termisk ekspansjonskoeffisient | 21–25 × 10⁻⁶ /k | Viktig i felles design (Ekspansjonsmatch) |
| Elektrisk konduktivitet | 20–45% IACS | Mye lavere enn rent aluminium på grunn av legering |
Mekaniske egenskaper ved støpt aluminium
Mekanisk ytelse varierer med legering, støpemetode, og varmebehandling. Tabellen nedenfor skisserer den typiske strekken, avkastning, og utmattelsesegenskaper til utvalgte legeringer.
| Legering | Behandle | Strekkfasthet (MPA) | Avkastningsstyrke (MPA) | Forlengelse (%) | Utmattelsesgrense (MPA) |
|---|---|---|---|---|---|
| A356 (som støpt) | Sandstøping | 180–220 | 120–160 | 3–5 | ~ 50 |
| A356-T6 | Sandstøping + varme behandlet | 250–310 | 170–230 | 5–10 | 90–110 |
| A319 | Die casting | 210–260 | 140–180 | 2–4 | ~ 60 |
| A380 | Die casting | 180–240 | 120–170 | 1–3 | ~ 50 |
| A206-T7 | Permanent form | 320–370 | 250–300 | 3–5 | 100+ |
Hardhet og slitasje motstand
Hardhet måles vanligvis ved bruk av Brinell -hardhetsnummeret (Bnn).
| Legering | Hardhet (Bnn) | Bruk motstand |
|---|---|---|
| A356 (som støpt) | 65–75 | Moderat |
| A356-T6 | 80–90 | God |
| A390 | 100–120 | Glimrende (høyt SI -innhold) |
| A206-T7 | 100–110 | God |
6. Fordeler og begrensninger i støpt aluminium
Støpt aluminium har blitt et hjørnesteinsmateriale i moderne produksjon på grunn av sin unike kombinasjon av lette egenskaper, Formbarhet, og styrke.

Fordeler med støpt aluminium
Komplekse geometrier med minimal maskinering
Støping gir mulighet for å lage intrikate former - inkludert indre hulrom, Fins, og ribbeina - det ville være kostbart eller umulig å produsere ved hjelp av subtraktive metoder.
Dette reduserer maskineringstid og materialavfall betydelig.
Lett og høy styrke-til-vekt-forhold
Med en tetthet på ~ 2,7 g/cm³, støpte aluminiumskomponenter kan redusere strukturell vekt med opp til 60% Sammenlignet med støpejern,
mens du opprettholder respektabel styrke (F.eks., A356-T6: 260–310 MPa strekkfasthet).
Kostnadseffektivitet ved mellomstore til høye volum
Prosesser som høytrykksdie støping (HPDC) og permanent muggstøp. Die Life in HPDC kan overstige 100,000 Sykluser med riktig vedlikehold.
Utmerket termisk og elektrisk ledningsevne
Ideell for komponenter som kjølerier, hus, og elektriske motordeler - Termisk ledningsevne varierer fra 90–170 W/M · K avhengig av legering.
Korrosjonsmotstand
Aluminium danner naturlig et beskyttende oksydlag. Legeringer med silisium og magnesium (F.eks., A356) Vis god korrosjonsmotstand selv i marine miljøer.
Kompatibilitet med etterbehandling
Støpt aluminium aksepterer et bredt spekter av overflatebehandlinger og belegg (Anodisering, pulverbelegg) og kan bli varmebehandlet (T5, T6) å øke styrken og hardheten.
Begrensninger av støpt aluminium
Porøsitet og krympende defekter
Gassinneslutning, Hydrogensolubility, og størknings krymping forårsaker ofte mikroporøsitet - reduserer mekanisk styrke og tetningsevne.
Selv med avgassing og muggdesignoptimaliseringer, Noe porøsitet er iboende for støping.
Lavere duktilitet sammenlignet med smidde legeringer
Støpte strukturer viser grove dendritiske korn og begrenset forlengelse (vanligvis <10%). For eksempel, A356-T6 har forlengelse på ~ 5–9%, Mens du ble utført 6061-T6 når ~ 12–17%.
Dimensjonale toleranseutfordringer
Sammenlignet med maskinerte eller smidde deler, Støpte aluminiumskomponenter kan ha større dimensjonstoleranser på grunn av muggklær, Termisk ekspansjon, og muggfyllingsvariasjoner - spesielt i sandstøping.
Veggtykkelse og strømningsbegrensninger
Die-støpt aluminium krever typisk en minimum veggtykkelse på 1,5–2,5 mm for å sikre full mold fyll og strukturell integritet.
Tynne vegger i komplekse deler kan forårsake ufullstendig fylling eller kalde lukker.
Begrenset tretthet og påvirkningsmotstand
Overflatefeil, porer, og grove kornstrukturer reduserer utmattelsens levetid. Støpt aluminiumsutmattelsesstyrke er vanligvis 25–40% lavere enn smidd eller smidde ekvivalenter.
Legeringsbegrensninger etter prosess
Ikke alle aluminiumslegeringer er egnet for hver støpemetode.
For eksempel, 7075 og 2024 Høy styrke utførte legeringer kan ikke støpes på grunn av deres dårlige fluiditet og hurtigsprakkende tendens.
7. Overflatebehandlinger og etter -kasting behandlinger
Varmebehandlinger
- T5 aldring: Innebærer kunstig aldring etter luftkjøling fra støpemperaturen.
Denne prosessen forbedrer styrken og hardheten ved støpingen ved å fremme nedbøren av legeringselementer. - T6 aldring: Består av løsnings varmebehandling (Oppvarming av støpet til en spesifikk temperatur og holder den i en periode), etterfulgt av slukking (Rask avkjøling) og kunstig aldring.
T6 aldring resulterer i enda høyere styrke og hardhet sammenlignet med T5 aldring.
Overflaterengjøring
- Skudd sprengning: Bruker små pellets (slik som stålskudd eller glassperler) drevet med høy hastighet for å sprenge overflaten på støpet.
Denne prosessen fjerner skalaen, rust, og andre forurensninger, og kan også forbedre overflaten ruhet for bedre vedheft av belegg. - Kjemisk etsning: Innebærer å fordype støpet i en kjemisk løsning som etses bort overflatelaget, fjerne oksidasjon og andre urenheter.
- De-oksidasjon: Spesifikke behandlinger for å fjerne det naturlige oksydlaget på aluminiumsoverflaten, forberede det for videre prosessering eller belegg.
Belegg og maskinering
- Anodisering: Skaper et beskyttende oksydlag på overflaten av aluminium, Forbedre korrosjonsmotstand og gi en estetisk finish.
Tykkelsen på det anodiserte laget kan variere avhengig av applikasjonen. - Pulverlakkering: Bruker et tørt pulverlakk på overflaten, som deretter blir kurert under varme for å danne en holdbar, beskyttende, og dekorativ finish.
- Maleri: Kan brukes til å gi både beskyttelse og en tilpasset farge eller utseende.
- Maskinering: Operasjoner som fresing, snu, og boring utføres for å oppnå stramme toleranser og ønsket overflatebehandling,
Spesielt for deler med kritiske dimensjoner eller funksjonelle overflater.
8. Bruksområder av støpt aluminium
Cast Aluminium spiller en sentral rolle i et bredt spekter av bransjer, Takk til den lette, Korrosjonsmotstand, Gode termiske egenskaper, og evne til å bli dannet til komplekse former.
Bilindustri
Bilsektoren er den største forbrukeren av støpt aluminium globalt.
Når produsentene streber etter å redusere kjøretøyets vekt for bedre drivstoffeffektivitet og lavere utslipp, Aluminiums støping er go-to-materialet for mange kritiske komponenter.
Viktige applikasjoner:
- Motorblokker - Tradisjonelt laget av A319 eller A356 -legeringer; tilby vektreduksjon på 40–50% sammenlignet med støpejern.
- Overføringshus - Dra nytte av aluminiums varmeledningsevne og motstand mot korrosjon.
- Hjul (Legeringshjul) -Produsert via lavtrykk eller tyngdekraft støping for ytelse og estetikk.
- Opphengskomponenter - Kontrollarmer, knoker, og parenteser som er støpt i aluminium, reduserer unsprung masse.
- Elektrisk kjøretøy (EV) foringsrør - Støpte aluminiumsbatteriets kabinetter og motorhus gir termisk og krasjbeskyttelse.
Luftfart og luftfart
Viktige applikasjoner:
- Pumpehus og ventillegemer
- Instrumentkapslinger og avioniske omslag
- Landingsutstyrskomponenter (i spesifikke legeringskonfigurasjoner)
- Varmevekslere og kjølesystemer
Forbrukerelektronikk og apparater
Viktige applikasjoner:
- Laptop og smarttelefonhus - holdbar, men likevel lett, ofte sandblåst og anodisert for finish.
- TV -rammer og interne parenteser
- Varmevasker for CPUer og kraftelektronikk
- Blendere, støvsugere, fans, og miksere -Bruk ofte støpt aluminium for holdbarhet.
Industrielle maskiner
Viktige applikasjoner:
- Girkassehus
- Pumpekropper og løpehjulinger
- Kompressorrammer
- Motorforingsrør og koblingsbokser
- Conveyor System -komponenter
Fornybar energi og elektrisk infrastruktur
Viktige applikasjoner:
- Monteringssystemer og parenteser for solcellepanel
- Vindmøllelektriske innhegninger
- Batterisrammer og støttehus
- Ladestasjonsbaner
Arkitektur og byggesystemer
Viktige applikasjoner:
- Lysarmaturer
- Balustrader og gardinveggbraketter
- Fasadepaneler og skilting
- Tilpassede arkitektoniske trimmer
Nye sektorer
Elektriske kjøretøyer (EVS): Batteriets kabinetter, Kraftelektronikkhus, og høyspent kabelkontakter blir i økende grad støpt fra aluminium.
Tilsetningsstoffproduksjon + Støping: Hybrid støpingsprosesser inneholder nå 3D-trykte sandformer for komplekse geometrier.
Robotikk: Lette og påvirkningsresistente deler for droner, Eksoskeletter, og ubemannede kjøretøy.
9. Støpt aluminium vs. Forged aluminium vs. CNC aluminium
Når du velger aluminium for industrielle komponenter eller strukturelle applikasjoner, støpt aluminium, smidd aluminium,
og CNC -maskineringsaluminium blir ofte sammenlignet på grunn av deres forskjellige mekaniske egenskaper, produksjonsmetoder, og ytelsesegenskaper.
| Kriterier | Støpt aluminium | Smidd aluminium | CNC (Maskinert) Aluminium |
|---|---|---|---|
| Produksjonsmetode | Smeltet aluminium helles i mugg (F.eks., sand, dø, eller investeringsstøping) | Solid billet deformerte under høyt trykk uten smelting | Subtraktiv prosess ved hjelp av CNC -verktøy for å hugge deler fra solid aluminiumsbestand |
| Materialstruktur | Inneholder ofte porøsitet; Tilfeldig kornorientering | Tett, justert kornstruktur uten interne hulrom | Avhenger av råstoff (vanligvis utført); minimale feil hvis de er ordentlig hentet |
Mekanisk styrke |
Lav til moderat (150–300 MPa strekkfasthet) | Høy (opp til 550 MPA strekkfasthet) | Varierer etter legering og temperament; Vanligvis sterk hvis maskinert fra 6xxx/7xxx -serien |
| Utmattelsesmotstand | Moderat til lav på grunn av støpefeil | Utmerket på grunn av korninnretting og tetthet | God, Spesielt med høykvalitets smidd aluminium |
| Dimensjonal nøyaktighet | Moderat; kan kreve etter-maskinering | Bra med sekundær maskinering | Glimrende; presisjon opp til ± 0,01 mm |
Design kompleksitet |
Høy - støtter intrikat, hul, og organiske geometrier | Moderat - begrenset av å smi die design | Lav til moderat - begrenset av kuttingsverktøytilgang og geometri |
| Overflatefinish | Rettferdig til bra (forbedret med polering eller belegg) | Fair - trenger vanligvis etterbehandling | Utmerket - glatt overflate, Klar for anodisering eller belegg |
| Vanlige legeringer brukt | A356, A319, 380, 535 | 6061, 7075, 2011 | 6061-T6, 7075-T6, 2024 |
| Verktøy/oppsett kostnad | Lav for sandstøping; høyt for støping | Høye - dyre dies | Moderat - For det meste CAD/CAM -oppsett og verktøykostnad |
Produksjonsvolum egnethet |
Ideell for middels til høyt volum (Spesielt die casting) | Best for høyt volum, applikasjoner med høy styrke | Passer for lavt til middels volum eller tilpasset engangsproduksjon |
| Applikasjoner | Motorblokker, Pumpehus, komplekse omslag | Opphengsarmer, flybeslag, Lastbærende skjøter | Luftfartsbraketter, Presisjonskapslinger, prototyper, tilpassede komponenter |
| Kostnad per enhet | Lav (i høyt volum) | Middels til høy | Høy (Spesielt for lav mengde) |
| Ledetid | Moderat til lang avhengig av muggforberedelse | Lang - smiing av dies krever tid | Kort-spesielt for lavkjøring eller prototyping |
| Korrosjonsmotstand | God (Spesielt med Si-rike støpelegeringer) | Varierer - kan kreve belegg eller anodisering | Utmerket med riktig legering og anodisering |
10. Konklusjon
Støpt aluminium - forankret i gammelt håndverk, men likevel drevet av kuttingsmetoder - er uunnværlige på tvers av bransjer.
Ved å mestre Casting Fundamentals, Velge optimale legeringer, og håndhever strenge kvalitetskontroller, Ingeniører produserer lett, kostnadseffektiv, og høye ytelseskomponenter.
Som fremskritt innen digital prosesskontroll, Bærekraftige bindemidler, og additiv muggproduksjon dukker opp, Cast Aluminium vil fortsette å kjøre innovasjon i morgendagens kjøretøy, fly, og elektroniske enheter.
På LangHe, Vi står klare til å samarbeide med deg i å utnytte disse avanserte teknikkene for å optimalisere komponentdesignene dine, Materiale valg, og produksjonsarbeidsflyter.
Sikre at ditt neste prosjekt overstiger alle ytelser og bærekraftsmåling.


