Ruostumattomasta teräksestä valmistettu kytkentä on välttämätöntä nykyaikaisissa koneissa, Mahdollistaa tarkan vääntömomentin siirron pyörivien akselien välillä sovelluksissa, jotka vaihtelevat ilmailu- ja avaruusmoottorit merenkäyttöjärjestelmiin.
Heidän suorituskykyvaatimuksensa ovat vaativia: tarkkuus, ylivoimainen korroosionkestävyys, ja rakenteellinen eheys on taata, Jopa vähäinen väärinkäyttö tai ennenaikainen kuluminen voi johtaa katastrofaaliseen laitteistoon.
Esimerkiksi, yksi kytkentävirhe a Tuuliturbiinin vaihdelaatikko voi pysäyttää 2 MW energiantuotannosta, aiheuttaen 10 000–50 000 dollaria seisokkitappioita.
Käytettävissä olevien valmistusmenetelmien joukossa, investointi (kadonnut vaha-casting) on vakiinnuttanut itsensä kultakanta ruostumattomasta teräksestä valmistettujen kytkinten tuottamiseksi, etenkin kun monimutkaiset geometriat - kuten laipat, keilat, tai sisäiset poraukset- vaaditaan.
Toisin kuin taonta, joka on rajoitettu suhteellisen yksinkertaisiin muotoihin, tai hiekkavalu, joka tarjoaa huonon tarkkuuden, Sijoitussaltot toimittavat Lähes verkko-muotoinen komponentit poikkeuksellisella tarkkuudella.
Mittatoleranssit yhtä tiukka kuin ± 0,05–0,1 mm ja pinta viimeistelee yhtä sileä kuin Rata 1.6 μm ovat saavutettavissa, Luotettavan sopivuuden ja pidennetyn käyttöiän varmistaminen kriittisissä kokoonpanoissa.
1. Ruostumattomasta teräksestä valmistetussa kytkentävalmistuksessa olevien sijoitusten rooli
Ruostumattomasta teräksestä valmistettu kytkentä toimii mekaaninen silta voimansiirrossa, mahdollistaa vääntömomentinsiirron samalla kun se mahtuu pieni kulma, yhdensuuntainen, tai aksiaaliset väärinkäytökset.
Heidän suunnittelunsa on tasapainotettava vahvuus, väsymiskestävyys, ja korroosiosuojaus, Materiaalin valinnan ja valmistusmenetelmän tekeminen kriittisiksi.

Sijoitusvalmistus kohdistuu kolmeen keskeiseen haasteeseen kytkentäteollisuudessa:
- Monimutkainen geometria - Kytkentät integroivat usein laipat, keilat, rajat, tai sisäiset lukitusominaisuudet. Sijoitusvalinta toistaa nämä muodot suoraan, Osan määrän vähentäminen 30–50% verrattuna useista komponenteista koneistettuihin kokoonpanoihin.
- Materiaalitehokkuus - Ruostumattomasta teräksestä valmistetulla raaka -ainekustannuksella, Jätteiden vähentäminen on välttämätöntä. Sijoitusvalinta saavuttaa 85–95% sato, verrattuna 60–70% taonta ja 50–60% koneistuksessa.
- Tarkkuus & Ajan säästöt - Kriittiset pinnat voidaan heittää ± 0,05–0,1 mm tarkkuus, minimoimalla post väsymisen jälkeinen. Tämä vähentää läpimenoajat 40–60% verrattuna perinteisiin vähentävään menetelmään, samalla kun varmistetaan toistettavuus suuren määrän ajoissa.
2. Mikä on ruostumattomasta teräksestä valmistettu sijoitusvalu?
Ydin määritelmä ja toiminto
Yksi sijoitusvalu ruostumattomasta teräksestä valmistettu kytkentä on tarkkuus suunnitella, yksiosainen komponentti kadonnut vaha-valu, Suunniteltu yhdistämään kaksi pyörivää akselia ja varmistamaan luotettava vääntömomentti.
Yksinkertaisen akselin yhteyden ulkopuolella, Nämä kytkimet suojaavat järjestelmän vakautta ylläpitämällä kohdistusta, Värähtelyn minimointi, ja vierekkäisten komponenttien suojaaminen mekaaniselta ylikuormitukselta.

Tärkeimmät rakenneosat sisältävät:
- Porata - Keskusreiä, suora tai kapeneva, usein suunniteltu keilat, rajat, tai aseta ruuvireiät Akselin käyttöliittymän kiinnittäminen.
- Laippa/napa -vääntömomenttiä kantava runko, joka voi integroida pult-reikäkuviot tai jäykät navat Tehokkaan sähkönsiirron varmistamiseksi.
- Joustavat elementit (valinnainen) - Kumihämähäkit, metalliset palkeet, tai kalvotyyliset insertit voidaan sisällyttää (valettu tai koottu) absorboida järkyttää, väärinkäyttö, ja värähtely dynaamisissa järjestelmissä.
Tärkeimmät sijoitustyypit valettu ruostumattomasta teräksestä valmistetut kytkimet
| Kytkentätyyppi | Erottuvat suunnitteluominaisuudet | Tyypillinen vääntömomentti (N · m) | Edustavat sovellukset |
| Jäykkä laipan kytkentä | Kaksi kiinteästi valettuja laippuja, kiinnitetty kiinteä akselin liitäntä, ilman joustavuutta | 100 - 100,000 | Raskaat laitteet, kuten teräsvalssaustehtaat, kaivosmurskaimet |
| Joustava leuka -kytkentä | Lakkautuvat leuat, jotka on muotoiltu; Elastomeerinen hämähäkki -insertti imee iskun ja mahdollistaa pienen kulman väärinkäytön (± 0,5 °) | 50 - 5,000 | Pumput, LVI -fanit, kuljettimet |
| Spline -kytkentä | Kantaa Sisäiset tai ulkoiset rajat, mahdollistaa vääntömomentinsiirron rajoitetulla aksiaalisella liikkeellä | 500 - 20,000 | Automoottorivaihteistot, kaasuturbiinit |
| Levykytkentä | Useita ohut valettu ruostumattomat levyt tarjoavat vääntöjäykkyys taivutusvakuutuksella, Ihanteellinen nopeaan palveluun | 1,000 - 50,000 | Ilmailu-, tarkkuuskaasuturbiinit |
Miksi ruostumaton teräs? Aineelliset edut
Valinta ruostumaton teräs kytkinten suhteen ohjataan yhdistelmä korroosionkestävyys, mekaaninen suorituskyky, ja palvelun pitkäikäisyys että vaihtoehtoiset materiaalit eivät voi sovittaa:
- Korroosionkestävyys -itsekorjaus kromioksidi (Cr₂o₃) elokuva suojaa ruostetta vastaan jopa suolaliuoksissa tai kemiallisesti aggressiivisissa olosuhteissa.
Esimerkiksi, 316Ruostumaton teräs näyttää vain korroosioasteen 0.01 mm/vuosi merivedessä, verrattuna 0.5 mm/vuosi hiiliterästä. - Mekaaninen lujuus - Austeniittiset ruostumattomat teräkset (ESIM., 304) näyttely vetolujuudet 515–720 MPa, Hiiliteräs ylittää (400–550 MPa).
Tämä mahdollistaa pienempi, kevyemmät kytkimet vaarantamatta vääntömomenttia. - Lämpötilan vakaus - ruostumattomat teräkset, kuten 321 ylläpitää eheyttä kryogeeniset olosuhteet (-196° C) asti 870° C, varmistaa turvallinen suorituskyky vaativissa järjestelmissä, kuten kaasuturbiinit tai höyrykasvit.
- Hygieeninen & Lainsäädännön noudattaminen - arvosanat kuten 304 ja 316L tavata FDA: n ja EU: n elintarvikkeiden vaatimukset,
tehdä niistä välttämättömiä farmaseuttiset sekoittimet, meijerikasvit, ja juomien käsittelylaitteet Jos saastumisen hallinta on kriittistä.
3. Ruostumattomasta teräksestä valmistetut sijoitusten luokat valetut kytkimet
Sijoitusvalettujen kytkentäjen suorituskyky ja luotettavuus ovat erittäin riippuvaisia valituista ruostumattomasta teräksestä valmistettu.
| Ruostumattomasta teräksestä valmistettu | Koostumus (Noin) | Vetolujuus (MPA) | Keskeiset edut | Tyypilliset sovellukset | Standardit |
| CF8 / 304 | 18% Cr, 8% Sisä- | 515–620 | Hyvä yleinen korroosionkestävyys; kustannustehokas; helppo heittää | Yleiset koneet, LVI, kevyet pumput | ASTM A351 CF8 |
| CF8M / 316 | 18% Cr, 10% Sisä-, 2–3% kuukautta | 515–620 | Yläinen vastus klorideille ja merivedelle; korkeampi pukuvastus | Merilaitteet, kemiallinen prosessointi, ruoka & juoma | ASTM A351 CF8M |
| 17-4 PHE | 17% Cr, 4% Sisä- + Cu, Huom | 900–1100 | Erittäin korkea lujuus lämpökäsittelyn jälkeen; hyvä väsymiskestävyys | Ilmailu-, turbiinit, robotti | ASTM A564 / A705 |
| Dupleksi 2205 | 22% Cr, 5% Sisä-, 3% MO | 620–800 | Erinomainen stressikorroosion halkeamiskestävyys; korkeampi saantolujuus kuin 316 | Öljy & kaasuputket, suolanpoisto, merellä | ASTM A995 -luokka 4A |
| Super -duplex (S32750 / S32760) | 25% Cr, 7% Sisä-, 4% MO, 0.25% N | 800–900 | Poikkeuksellinen vastus merivedelle ja aggressiivisille kemikaaleille; Puu >40 | Merenpohjaiset kytkimet, offshore -laitteet, kemialliset reaktorit | ASTM A995 -luokka 5A/6a |
4. Ruostumattomasta teräksestä valmistettujen kytkinten sijoitusprosessi
Valmistaminen ruostumattomasta teräksestä valmistetut kytkimet läpi investointi (kadonnut vaha-casting, ASTM A958 -yhteensopiva) Sisältää erittäin hallitun monivaiheisen työnkulun.
Jokainen vaihe on suunniteltu maksimoimaan ulottuvuus tarkkuus, pinnan laatu, ja aineellisen eheys, Varmistetaan, että lopullinen kytkentä voi luotettavasti välittää vääntömomentin vaativissa olosuhteissa.

4.1 Vahakuvion valmistus - geometrian määritteleminen tarkkuudella
Vahakuvio toimii lopullisen kytkennän "suunnitelmana", sen geometrian toistaminen lähes verkko-muotoisella tasolla:
- Päämalli: Perinteisesti CNC-konepakkaus alumiinista tai työkaluterästä (toleranssi ± 0,02 mm).
Monimutkaisissa profiileissa, kuten spline -kytkennissä, SLA 3D-tulostetut mestarit lyhentävät läpimenoaikaa 30–50%. - Vaha -injektio: Parafiinisynteettinen vaha-sekoitus injektoidaan muotiin alle 2–5 MPa paine, Muodostavat tarkkoja kopioita.
Suuret kytkimet (>300 mm) vaativat usein jaetut muotit muodonmuutoksen estämiseksi. - Kuviokokoonpano: Useita vahakuvioita (Tyypillisesti 5–10 kytkintä puuta kohti) on kiinnitetty vahajouseen, Erätuotannon käyttöönotto.
4.2 Keraaminen kuoren rakennus-luomalla erittäin luja muotti
Keraaminen kuori määrittelee molemmat ulottuvuus ja lämmönvakaus valun aikana:
- Pääkerros: Hieno keraaminen liette (alumiinioksidi-zirkoniumoksidi, 5–10 μm) Kaappaa monimutkaisia yksityiskohtia, kuten kesä- tai silmät, missä a 0.1 MM -poikkeama voisi kompromissin sopivuuden.
- Varmuuskopiointi: 4–8 Karkeamman keraamisen lisäkerrokset (50–100 μm) vahvistaa kuorta. Lopullinen paksuus: 6–10 mm pienille kytkimille, asti 20 mm suurille.
- Parannus & Ampuminen: Kuivattu 25–40 ° C: ssa ja ampui 800–1000 ° C: ssa, joka molemmat poistaa vahan ("Kadonnut vaha") ja lisää kuoren puristuslujuutta ≥5 MPa.
4.3 Sulata ja kaata - varmistaa seoksen puhtaus
Ruostumattomasta teräksestä valmistettu sulaminen on yksi kriittisimmistä vaiheista, Mekaanisen ja korroosion suorituskyvyn määrittäminen suoraan:
- Sulamistekniikka:
-
- Tyhjiön induktion sulaminen (Vim) vähentää happea jhk ≤0,005%, estävät oksidien sulkeumia.
- Duplexille 2205 tai super duplex, Tyhjiökaari (MEIDÄN) tarkentaa edelleen mikrorakennetta stressikorroosionkestävyyden varalta.
- Kaatavat parametrit: Sulaa terästä (1550–1650 ° C) on esitelty kautta pohja- minimoida turbulenssi ja väärinkäytökset.
- Jähmettymisen hallinta: Keraamiset kuoret esilämmitetään hiekkapenkeissä 200–400 ° C, Asteittaisen jäähdytyksen varmistaminen paksummissa napoissa ja hienommassa viljassa ohuemmissa seinissä - näppäimistö kutistumisen huokoisuuden estämiseksi.
4.4 Post-valumisen viimeistely-funktionaalisen suorituskyvyn saavuttaminen
Kun jähmettyminen, Casting käy läpi sarjan viimeistelyvaiheet lopullisten eritelmien saavuttamiseksi:
- Kuoren poisto: Värähtely tai korkeapaine vesisuihku rikkoo keraamisen kuoren puhtaasti.
- Portti & Juoksijan poisto: Leikkaa hioma vesisuihkulla tai tarkkuussahalla, lämpöjännityksen välttäminen.
- Lämmönkäsittely (Räätälöity seos):
-
- 304/316Lens: Liuos hehkutus lämpötilassa 1050–1100 ° C + Veden sammutus palauttaa korroosionkestävyyden.
- 321: Stabilointi hehkutus 850–900 ° C: ssa estää karbidin saostumista.
- 2205 Dupleksi: Liuos hehkutettu lämpötilassa 1020–1080 ° C tasapainotetuille austeniitti-/ferriittifaaseille (50/50).
- Tarkkuuskone: Halkaisijat, keilat, ja laipan kasvot ovat valmis 5-Akselin CNC -koneet, saavuttaminen ± 0,02 mm toleranssit ja RA 0,8-1,6 μm pintapinta.
5. Mitat tarkkuus, Toleranssit & Pintapinta
Ruostumattomasta teräksestä valmistetun kytkennän suorituskyky riippuu suuresti ulottuvuus tarkkuus ja pinnan eheys.
Sijoitusvalinta tarjoaa lähes verkon muotoisia ominaisuuksia, minimointi post-konchiningin jälkeen täyttäen tiukat tekniikan vaatimukset.

Mitat tarkkuus & Toleranssit
- Casting -suvaitsevaisuusluokat: ISO: n mukaan 8062 ja ASTM A802, kytkinten sijoitusvalut tyypillisesti saavuttavat CT4 - CT6 -toleranssitasot.
- Lineaarinen tarkkuus: Mittatoleranssit ovat yleensä ± 0,1–0,3 mm Ominaisuuksille 100 mm, ja asteikko suhteellisesti (± 0,3–0,6 mm) suuremmille.
- Kriittiset rajapinnat: Halkaisijat, keilat, ja laipan pinnat voidaan heittää lähes verkko-muotoon, sitten CNC-valmis ± 0,02 mm tarkkuus.
- Geometrinen toleranssi (GD&T): Ominaisuudet, kuten koaksiaalisuus, tasaisuus, ja kulmaisuus hallitaan 0.02–0,05 mm, välttämätöntä samankeskisen vääntömomentin siirron varmistamiseksi ja värähtelyn vähentämiseksi.
Pintapinta
- Pinnan karheus: Sijoitusvalut saavuttaa RA 3,2-6,3 μm, ylivoimainen hiekkavalu (RA 12,5-25 μm).
- Koneistetut pinnat: Post-konchining vähentää karheutta RA 0,8-1,6 μm, Sopii poraus- ja Keyway -yhteysalueille.
- Edistyneitä viimeistelyvaihtoehtoja:
-
- Passivointi (ASTM A967): Parantaa korroosionkestävyyttä palauttamalla Cr₂o₃ -suojakerros.
- Elektroloiva: Vähentää pinnan karheutta RA 0,2-0,4 μm, vaaditaan usein hygienisovelluksissa (ruoka, lääke, biotekniikka).
- Peilikillotus: Merikytkin saavutettu, raon korroosion aloittamisen minimointi.
6. Kytkentätyyppi
Kytkimet voidaan luokitella laajasti akselin kytkimet ja putkikytkimet, Jokainen on suunniteltu tarjoamaan erillisiä mekaanisia tai nesteensiirtotarkoituksia.

Akselin kytkimet
Akselin kytkimet lähettävät vääntömomentin pyörivien akselien välillä koneissa ja ovat kriittisiä liikkeen eheydelle.
- Jäykät laipan kytkimet
-
- Piirteet: Kaksi valettua laivaa, joka on kiinnitetty yhteen; Ei korvausta väärinkäytökselle.
- Sijoitusvalinta: Erinomainen tuottamiseen integroidut pulttikuviot ja keskukset minimaalisella koneistuksella.
- Leuka -kytkimet (Joustava)
-
- Piirteet: Valettu leuanmuotoiset napat elastomeeristen hämähäkkien kanssa; Salli pienet väärinkäytökset.
- Sijoitusvalinta: Lähes verkko-muotoinen tuotanto leukaprofiilit ja Keynat vähentää CNC -aikaa 40–60%.
- Spline -kytkimet
-
- Piirteet: Sisä-/ulkoiset silmät liukumista tai vääntömomentin siirtoa varten.
- Sijoitusvalinta: 3D-tulostetut vahakuviot toistuvat hieno spline -geometria, epäkäytännöllinen taonta.
- Levy & Vanhan kytkimet
-
- Piirteet: Ohuet metallilevyt tai offset -keskittimet joustavalle liikkeensiirtolle.
- Sijoitusvalinta: Tarkkuus ohuenseinät (1.5–3 mm) Saavutettavissa vain sijoitusvalinnassa.
Putkikytkimet
Putkikytkimet varmistavat nestemäiset tai pikayhteysvelat teollisuusputkistoissa.
- Unionin kytkimet
-
- Piirteet: Kierteiset päät tiivistysistuimilla.
- Sijoitusvalinta: Mahdollistaa valun integroidut säieet ja istuimet, Vuotoriskin alentaminen.
- Rypäle / Pikaylityskytkimet
-
- Piirteet: Vipuvarsi ja urat nopeaan letkun/putkilinjan liitäntään.
- Sijoitusvalinta: Monimutkainen nokka -aseet ja uran geometriat heitetty suoraan, Säästäminen kokoontumiskustannukset.
- Uritetut kytkimet
-
- Piirteet: Putken päät liittyvät uritettujen koteloiden ja tiivisteiden kautta.
- Sijoitusvalinta: Vahvat mutta kevyet kotelot tasainen seinämän paksuus.
- Hygieeniset kiinnittimen kytkimet (Kolmi-puristus)
-
- Piirteet: Laajalti käytetty ruoassa, juoma, ja Pharma.
- Sijoitusvalinta: Koon valettu sileä säde ja rakotonta pintaa, välttämätöntä FDA/3-A-vaatimustenmukaisuudelle.
7. Ruostumattomasta teräksestä valmistetun kytkennän sovellukset
Sijoitusvalujen tuottamat ruostumattomasta teräksestä valmistetut kytkimet ovat laajalti käyttöön teollisuudessa korroosionkestävyys, tarkkuus, ja mekaaninen luotettavuus ovat kriittisiä.

Meren & Merellä
- Sovellukset: Laivan työntöakselit, porauspumppuja, painolastivesijärjestelmä.
Ruoka, Juoma & Lääkkeet
- Sovellukset: Sekoittimet, kuljettimet, hygieeniset pumput, CIP/SIP -putkistot.
Kemiallinen prosessointi & Massa/paperi
- Sovellukset: Sekoittajat, kemialliset annostelupumput, keisarit, valkaisulinjat.
Vedenkäsittely & Suolanpoisto
- Sovellukset: Korkeapainepumput, käänteisosmoosiyksiköt, ilmastot, puhaltimet.
Yleiset koneet & Liikejärjestelmät
- Sovellukset: Vaihdelaatikot, kompressorit, CNC -koneet, robotti.
8. Vertailu muihin valmistusmenetelmiin
Investment Casting tarjoaa ainutlaatuisia etuja ruostumattomasta teräksestä, erityisesti Kun osissa on monimutkaisia geometrioita tai ne vaativat suurta tarkkuutta.
Alla on vertailu yleisiin valmistusmenetelmiin:
| Ominaisuus / Menetelmä | Investointi | Taonta | Hiekkavalu | Baarivarasto / CNC |
| Tyypillinen monimutkaisuus | Monimutkaiset geometriat, integroidut Keynat, laipat, sisäiset reikat | Yksinkertainen, symmetriset muodot; Rajoitetut sisäiset ominaisuudet | Suuri, Yksinkertaiset muodot; avoimet geometriat | Mikä tahansa muoto; Rajoitettu varastossa |
| Mitat tarkkuus | ± 0,05–0,1 mm | ± 0,2–0,5 mm | ± 0,5–1,0 mm | ± 0,01–0,05 mm |
| Materiaalien käyttö | 85–95% sato | 60–70% | 70–80% | 50–60% |
| Pintapinta | RA 0,8-1,6 μm (polun jälkeinen) | RA 1,6-3,2 μm | RA 3,2-6,3 μm | RA 0,8-1,6 μm |
| Tuotantomäärä | Matala- ja keskipitkästä | Keskipitkällä | Matala- ja keskipitkästä | Matala- ja keskipitkästä |
| Keskeiset edut | Lähes verkko-muotoinen, minimaalinen koneistus, korkea korroosiokestävyys, Sopii tarkkaan vääntömomentinsiirtoon | Erinomainen mekaaninen lujuus, Hyvä korkean stressisovelluksiin | Matala työkalukustannus, Sopii erittäin suuriin osiin | Lopullinen tarkkuus, tiukat toleranssit, helppo prototyyppi |
| Rajoitukset | Alkuperäiset työkalukustannukset, Hitaampi sykli kuin erittäin suuren määrän taonta | Ei voi helposti tuottaa sisäisiä reikiä tai monimutkaisia laippuja; Tarvitaan enemmän koneistusta | Huono ulottuvuus, korkea huokoisuusriski, laaja keinon jälkeinen | Korkea materiaalijäte, työvoimavaltainen monimutkaiset geometriat, Ei kustannustehokas suurille osille |
Keskeiset oivallukset
- Sijoitusvalu on suositeltava valinta kytkimille monimutkainen geometria- kuten spline -keskukset, levykytkimet, tai laipat jäykät kytkimet - missä Taonta tai hiekkavalu vaatii useita kokoonpanoja tai laajaa koneistusta.
- Materiaalitehokkuus on korkeampi kuin CNC -koneistus tai taonta, Korkealaatuisen ruostumattoman teräksen kustannusten vähentäminen, kuten 316L tai Duplex 2205.
- Mittatoleranssit ja pintapinta -alainen saavutettavissa sijoitusvaluilla tarkkuusmomentin siirto ja sileä akselin kohdistus, Kriittinen ilmailu-, meren-, ja elintarvike-/lääkehakemukset.
- Puolesta Erittäin suuri määrä, Yksinkertaiset kytkimet, Tapaaminen voi silti olla kustannustehokkaampaa, Vaikka hiekkavalu pukeutuu erittäin suuriin, mutta vähäisiin osiin.
9. Johtopäätös
Sijoitusvalu ruostumattomasta teräksestä yhdistää ruostumattomien seosten mekaaninen lujuus kanssa kadonneen vaha-valun tarkkuus ja tehokkuus.
Valitsemalla oikea seos (316 korroosiolle, 17-4PH voiman vuoksi, duplex klorideille) ja hyödyntämällä sijoitusvalinnan tarkkuutta,
Valmistajat saavuttavat kustannustehokkaan, pitkäaikaiset kytkimet, jotka palvelevat luotettavasti toimialoja meri lääkkeisiin.
Sijoitusvalinta ei vain takaa tarkkuus- ja korroosionkestävyys Mutta myös tarjoaa kestävyyden edut minimoimalla koneistusjätteet ja pidentämällä käyttöiän käyttöä.
Faqit
Voiko sijoitusvalettu ruostumattomasta teräksestä valmistettu kytkimet räätälöity epästandardien akselikokoihin?
Kyllä-3D-painettu vahakuvio mahdollistaa räätälöityjen reikien halkaisijat (10–500 mm), Keyskokoprofiilit, ja laipan mitat.
Prototyyppejä voidaan tuottaa 2–3 viikossa, tuotantolaitteella skaalaus 10,000+ Yksiköt/vuosi.
Mikä on ruostumattomasta teräksestä valmistetun sijoituksen suurin vääntömomentti kapasiteetti?
Eräs 200 MM -halkaisija CD4MCUN (2205) jäykkä laipan kytkentäkahvat 50,000 N · m vääntömomentti - soveltuvissa offshore -käyttöjärjestelmille.
Pieni CF8 (304) leuka -kytkimet (50 mm halkaisija) kahva 1,200 N · m pumppuille.
Kuinka sijoitusvalu varmistaa korroosionkestävyyden merikytkennissä?
Vim/var -sulatus minimoi happipitoisuuden (<0.005%), kun taas passivointi parantaa kromioksidikerrosta.
CD4MCUN (2205) kytkimet 35 selviytyä 10,000+ Tunnit ASTM B117 -suolusuihkeetestaus ilman punaisia ruosteita.
Ovat sijoitusten valettu ruostumattomasta teräksestä valmistettuja kytkimiä sopivia korkean lämpötilan sovelluksiin?
Kyllä - cf8m (316Lens) ja 321 Luokat toimivat jopa 870 ° C: ssa. Esimerkiksi, 321 Kaasuturbiinin apujärjestelmien kytkentät käsittelevät 600 ° C pakokaasua ilman lujuutta.
Mitä standardeja koskee sijoitusvalettu ruostumattomasta teräksestä valmistettu putki -kytkentä painepalveluun?
I Peda (2014/68/EU) ja ASME B16.5 (laipan mitat) Paineluokituksista ANSI -luokkaan asti 600. NACE MR0175 koskee hapan kaasu-/vesipalvelun kytkimiä (H₂s -ympäristöt).


