Úpravy prekladu
podľa Transposh - translation plugin for wordpress
Bod topenia mosadze

Bod topenia mosadze: Údaje, Kľúčové faktory, a aplikácie

Tabuľka obsahu Ukázať

1. Zavedenie

Ten bod topenia mosadze je základný majetok, ktorý riadi jeho správanie pri odovzdávaní, zváranie, spájkovanie, a tepelné spracovanie.

Na rozdiel od čistých kovov, mosadzné exponáty a roztavenie skôr ako jedna teplota, zvyčajne medzi 880 ° C (1,616 ° F) a 1,095 ° C (2,003 ° F), V závislosti od zloženia a legúnokov, ako je zinok, vedenie, konzervovať, nikel, a hliník.

Presná kontrola tohto rozsahu topenia je rozhodujúca pre priemyselné aplikácie: Zaisťuje správne plnenie plesní, Minimalizuje pórovitosť a horúce praskanie, Zachováva mechanické vlastnosti, a zabraňuje volatilizácii zinku.

Dokonca aj malé odchýlky od optimálneho teplotného okna môžu významne znížiť výťažok a kvalitu produktu.

Pochopenie faktorov, ktoré ovplyvňujú bod topenia mosadzného správania - zloženie, mikroštruktúra, spracovanie histórie, a podmienky prostredia.

Umožňuje výrobcom optimalizovať výkon, znížiť chyby, a dosiahnuť konzistentné výsledky v rôznych aplikáciách od automobilových komponentov až po hudobné nástroje a námorný hardvér.

2. Čo je mosadz (zloženie a klasifikácia)

Mosadz označuje zliatiny, ktorých hlavné prvky sú meď (Cu) a zinok (Zn).

Zmenou Cu: Pomer Zn a pridanie malých množstiev ďalších prvkov, široká škála mechanických, korózia, a tepelné charakteristiky sa môžu vyrábať.

Mosadzný ventil
Mosadzný ventil

Bežné klasifikácie:

  • Alfa (a) mosadz -bohaté na cu (zvyčajne až do ~ 35% hmotn. Zn). Jednofázový (fcc) tuhý roztok. Dobrá ťažnosť a formovateľnosť.
  • Alfa-beta (A+B) mosadz - Mierne Zn (~ 35–45% hmotn.%), Duplexová mikroštruktúra, ktorá zvyšuje silu a tvrdosť, ale znižuje studenú ťažnosť.
  • Vysoký zinok a špeciálne mosadze - Vyšší Zn alebo iné hlavné prvky na legovanie (Al, V, Mn, Sn, Pb) Zmeňte fázovú rovnováhu a správanie sa tavenia/tuhosti.

Tieto fázové rozdiely sú hlavnou príčinou správania sa tavenia doštičiek: Na rozdiel od čistých kovov, Zliatiny sa zvyčajne neroztopia pri jednej teplote, ale v intervale medzi solídnymi a likviduskými čiarami, ktoré sa objavujú na fázovom diagrame.

3. Mosadzné systémy zliatiny a typické roztavenia

Nižšie sú uvedené reprezentatívne technické hodnoty pre niekoľko bežných mosadzných kategórií a stupňov.

Mosadzný bod
Mosadzný bod

Tieto hodnoty sú typické pracovné rozsahy používané na návrh procesu a mali by sa overiť na základe materiálových osvedčení, Dodávateľské údaje, alebo laboratórna tepelná analýza práce na kritickej výrobe.

Zliať / rodina Typický tuh (° C / ° F) Typická kvapalina (° C / ° F) Poznámky
Generická žltá mosadz (bežná komerčná zmes) ~ 900 ° C / 1,652 ° F ~ 940 ° C / 1,724 ° F Mosadz; Ľahko obsadenie a stroj.
C26000 (Mosadz, 70S -30zn) ~ 910–920 ° C / 1,670–1 688 ° F ~ 954–965 ° C / 1,750–1 769 ° F Vynikajúca ťažnosť; široko používané v plechu a trubici.
C36000 (Mosadz, Pb) ~ 885–890 ° C / 1,625–1 634 ° F ~ 900 ° C / 1,652 ° F Vynikajúca maximálna činnosť; užšie topiace okno.
C23000 (Červená mosadz, ~ 85 Co-15zn) ~ 990 ° C / 1,814 ° F ~ 1 025 ° C / 1,877 ° F „Červená“ mosadz vyššia; Topí sa bližšie k čistej medi.
C46400 (Námorná mosadz, Cu -zn -sn) ~ 888 ° C / 1,630 ° F ~ 899 ° C / 1,650 ° F Odolná voči korózii morskej vody; úzky interval topenia.
C75200 (Niklové striebro 65-18-17) ~ 1 070 ° C / 1,958 ° F ~ 1 095 ° C / 2,003 ° F Zliatina Cu-Zn-Ni; Vyšší rozsah topenia v dôsledku obsahu NI; Cena pre silu a strieborný vzhľad.

4. Kľúčové faktory ovplyvňujúce rozsah topenia mosadze

Ako zliatinové prvky menia bod topenia mosadze

Prvok Roztavenie (° C / ° F) Vplyv na mosadzné topiace sa správanie Praktické následky
Zinok (Zn) 419 ° C / 786 ° F Znižuje Solidus a Liquidus vzhľadom na čistú meď; Vyšší Zn rozširuje rozsah zamrznutia (A → B fázové prechody). Zlepšuje odlievateľnosť; Nadmerná Zn zvyšuje riziko segregácie a straty zinku počas topenia.
Vedenie (Pb) 327 ° C / 621 ° F V matrici Cu -Zn sa nerozpúšťa; formuje diskrétne inklúzie s nízkym mulovaním, ktoré miestne likvidujú. Zvyšuje machinabilitu; ale spôsobuje horúci short pri zváraní/spájkovaní a zdravotných obavách.
Konzervovať (Sn) 232 ° C / 450 ° F Mierne zvyšuje rozsah topenia; Zlepšuje stabilitu rezistencie na a-fázu a koróziu. Používa sa v námorných a červených mosadze; potláča dezincifikáciu, ale vyžaduje vyššie teploty spracovania.
Nikel (V) 1,455 ° C / 2,651 ° F Zvyšuje pevnú a kvapalinu; posilňuje maticu Cu - Zn; stabilizuje fázy s vyššou teplotou. Produkuje niklové strieborné (Napr., C75200) s vyššími rozsahmi topenia a zlepšenej pevnosti.
Hliník (Al)
660 ° C / 1,220 ° F Má tendenciu zvyšovať rozsah topenia; podporuje intermetalickú formáciu; Zlepšuje oxidačnú odolnosť. Používa sa v hliníkových mosadzoch na službu morskej vody; vyžaduje vyššie prehrievanie počas odliatkov.
Mangán (Mn) 1,246 ° C / 2,275 ° F Vylepšuje mikroštruktúru; menšie zvýšenie rozsahu topenia; môže tvoriť častice druhej fázy. Zlepšuje silu a húževnatosť; Zvyšuje odolnosť proti opotrebeniu.
Žehlička (FE) 1,538 ° C / 2,800 ° F Formy intermetaliky; mierne zvyšuje rozsah topenia; môže pôsobiť ako nukleant počas tuhnutia. Dodáva silu, ale môže komplikovať obsadenie v dôsledku inklúzií.
Kremík (A) 1,414 ° C / 2,577 ° F Pôsobí hlavne ako deoxidizátor; Obmedzený priamy vplyv na topenie, ale mení správanie oxidu. Zlepšuje zdravosť a plynulosť pri odliatení; pomáha ovládať dross.

Mikroštrukturálny štát (Veľkosť zrna, Distribúcia fázy)

Rozsah tavenia mosadze je mierne citlivý na jej spracovanú mikroštruktúru, Aj keď je tento účinok menší ako zloženie:

  • Veľkosť zrna: Jemnozrnná mosadz (priemer zrna <10 μm) má solidus ~ 5–10 ° C nižšiu ako hrubozrnná mosadz (>50 μm).
    Jemné zrná majú viac hraníc zŕn, kde je atómová difúzia rýchlejšia - to zrýchľuje topenie pri nižších teplotách.
  • Segregácia fázy: V mosadze+B (Napr., C27200), nerovnomerné rozdelenie fázy (Napr., Klastre β-fázy) vytvára lokalizované body topenia.
    Oblasti β-fázy sa najskôr roztopia (pri ~ 980 ° C), zatiaľ čo a-fázové oblasti pretrvávajú do ~ 1050 ° C, Rozšírenie efektívneho rozsahu topenia o 10–20 ° C.

Praktický príklad: Mosadz (Napr., nakreslené mosadzné trubice) má jemnejšiu štruktúru zŕn ako mosadz.

Pri žíhaní mosadze C26000 C26000, rozsah topenia sa začína pri 1040 ° C (vs. 1050° C pre Cast C26000), Vyžadujúc nižšie teploty žíhania, aby sa predišlo čiastočnému topeniu.

Spracovanie histórie (Odlievanie, Zváranie, Tepelné spracovanie)

Termálne spracovanie mení rozsah topenia mosadze modifikáciou chemického alebo mikroštruktúrneho štátu:

  • Plesanie zinku (Zváranie/odlievanie): Zinok má nízky bod varu (907° C), Takže zahrievanie mosadze nad 950 ° C spôsobuje stratu pary zinku (1–3% hmotn. Za hodinu pri 1000 ° C).
    To zvyšuje obsah medi, Zvýšenie rozsahu topenia - napr., Mosadz C36000 s 3% Strata zinku má likvidus 960 ° C (vs. 940° C na nespracovanú mosadz).
  • Tepelné spracovanie (Žíhanie riešenia): Žíhajúca mosadz pri 600 - 700 ° C (pod Solidus) homogenizuje tuhý roztok Cu-Zn, zúženie rozsahu topenia o 5–15 ° C.
    Napríklad, Žíhaný mosadz C28000 má roztavenú dosah 880 - 900 ° C (vs. 880–920 ° C pre AS-Cast C28000).

5. Metódy merania (ako sa určujú roztavenia)

Kvantifikácia Solidus a likvidus mosadzného zloženia je štandardná metalurgická práca.

Bod topenia mosadze
Bod topenia mosadze

Bežne používané metódy:

  • Diferenciálna skenovacia kalorimetria (Dsc) / Diferenciálna tepelná analýza (Dta) - Poskytnite presný začiatok a teploty dokončenia pre endotermické udalosti topenia, zmerať latentné teplo, a sú ideálne pre malé, dobre pripravené vzorky.
    Stopy DSC ukazujú začiatok (SOLDUSU) ako odchýlka a hlavný vrchol endotermu(siež) ako tekuté a latentné teplo.
  • Chladná krivka (termálne zatknutie) analýza - V zlievárni, Tepelné dejiny zaznamenané počas chladenia vykazujú body zatknutia (plošiny alebo zmeny sklonu) zodpovedajúce fázovým transformáciám; Sú užitočné pre praktické overovanie zlievárne.
  • Zatknutá chladná metalografia - Vzorky sa zahrievajú na cieľovú teplotu v intervale Solidus -kvapaliny a rýchlo sa ochladzujú;
    kontrola výsledných mikroštruktúr identifikuje, ktoré fázy boli prítomné pri tejto teplote, Overenie tepelnej analýzy.
  • Termodynamické modelovanie (Kalfad) - Výpočtové nástroje môžu predpovedať Solidus/likvidu.
  • Praktické zlievárne skúšky - nalievanie testovacích odliatkov a kontroly defektov, Mechanické vlastnosti a mikrosegregácia pomáhajú potvrdzovať čísla laboratórií za výrobných podmienok.

6. Priemyselné aplikácie riadenia mosadzného topenia

Presná znalosť rozsahu topenia mosadze je rozhodujúca pre optimalizáciu procesu.

V mnohých prípadoch, dokonca a 10 ° C odchýlka od cieľových teplôt môže znížiť výťažok až o 20% Prostredníctvom defektov, ako sú misruns, pórovitosť, alebo zinočnatá volatilizácia.

Nasledujúce priemyselné postupy zdôrazňujú, ako sa regulácia topenia premieta priamo do výrobného výkonu.

Bod topenia mosadze
Bod topenia mosadze

Odlievanie (Odlievanie piesku, Odlievanie pod tlakom, Investičný casting)

Casting vyžaduje, aby sa vykurovala mosadz na teplotu nalievania zvyčajne tekutý + 50–100 ° C, Zabezpečenie plynulosti dostatočne na vyplnenie dutín plesní a zároveň minimalizuje odparovanie zinku.

Spracovanie Mosadz Roztavenie (° C / ° F) Nalievanie teploty (° C / ° F) Požiadavka na plynulosť Kľúčový výsledok
Odlievanie piesku (Automobilové zátvorky) C28000 (Muntz kov) 880–900 / 1,616–1 652 950–980 / 1,742–1 796 Nízky (hrubé úseky) Defekty zmrašťovania znížené o ~ 40%
Vysokotlakový Odlievanie pod tlakom (Elektrické konektory) C36000 (Mosadz) 870–940 / 1,598–1 724 980–1 020 / 1,796–1,868 Vysoký (tenké steny <2 mm) Výnos >95%, Kompletná plnenie plesní
Investičný casting (Hudobné prístrojové ventily) C75200 (Niklové striebro) 1,020–1 070 / 1,868–1,958 1,100–1 150 / 2,012–2,102 Médium (komplexná geometria) Nízka pórovitosť, Vylepšená akustická kvalita

Zváranie (Tigový, Spájkovanie)

Mosadzné zváranie si vyžaduje vyhýbanie sa teplotám nad likvidom (Aby sa zabránilo taveniu) a zároveň zaisťuje dostatočné teplo na spájanie kĺbov.

  • Zváranie (Tenké mosadzné listy): Použite predhriatú teplotu 200–300 ° C (hlboko pod Solidus z mosadze C26000: 1050° C) a teplota zváracieho bazénu 950 - 1 000 ° C (medzi pevnou látkou a tekutinou).
    Toto vytvára kĺb „čiastočnej fúzie“ bez toho, aby ste topili základný kov.
  • Spájkovanie (Mosadzné potrubia): Použite kov Brazing Filler (Napr., BCUP-2, topenie 645 - 790 ° C) s bodom topenia pod Brass's Solidus.
    Zahrievanie na 700 - 750 ° C zaisťuje topenie plniva, zatiaľ čo mosadzná základňa zostáva pevná, Vyhýbanie sa skresleniu kĺbov.

Režim: Prehriatie počas zvárania TIG (teplota >1080° C pre mosadz C26000) spôsobuje „spaľovanie“ (topenie základného kovu), vyžadujúce prepracovanie a zvyšovanie nákladov 50%.

Tepelné spracovanie (Žíhanie, Uľahčenie stresu)

Teploty tepelného spracovania sú prísne obmedzené na pod Solidus Aby sa zabránilo čiastočnému topeniu:

  • Žíhanie (Mosadzné trubice za studena): Mosadz C26000 je žíhaná pri 600 - 650 ° C (vs. Solidus 1050 ° C) Obnoviť ťažnosť (predĺženie sa zvyšuje od 10% do 45%) bez zmeny rozsahu topenia.
  • Uľahčenie stresu (Mosadz): Teplo na 250 - 350 ° C, aby sa znížilo zvyškové napätia pri obrábaní - táto teplota je hlboko pod solidus, Vyhýbanie sa mikroštrukturálnemu poškodeniu.

7. Spracovanie & Bezpečnostné úvahy o mosadze

Odparovanie zinku a nebezpečenstvo kovu

  • Zinok je 907 ° C (≈1 665 ° F). Pretože mnoho bežných mosadzov má hodnoty likvidy blízko alebo nad touto teplotou, odparovanie zinku a tvorba výparov oxidu zinočnatého sa môže vyskytnúť počas topenia, zváranie alebo miestne prehriatie.
    Vdýchnutie dymu ZnO môže spôsobiť kovová dymová horúčka, chrípka podobná profesijnej chorobe.
  • Ovládacie prvky: miestne výfukové vetranie, zachytenie dymu, vhodná ochrana dýchacích ciest, a regulácia teploty v operáciách topenia/zvárania je povinná na ochranu pracovníkov.

Oxidácia, riadenie inklúzie

  • Molten mosadz tvorí oxidy (oxidy zinku a zinku) a drosať.
    Tokové a kontrolované praktiky atmosféry, Deoxidačná chémia a starostlivé skimming znižujú strhávanie zaradenia oxidu.
    Nadmerná oxidácia znižuje výťažok, Zvyšuje chyby a mení chémiu.

Viedli a regulačné problémy

  • Vedenie (Pb) sa používa v niektorých voľne rezajúcich mosadze; Dokonca aj malé hladiny PB majú regulačné dôsledky pre pitnú vodu a spotrebiteľské výrobky.
    Šrot, ktorý sa nesie na olovo, musí byť spravovaný oddelene od tokov bez olova, a hotové výrobky musia spĺňať miestne predpisy o vodcovskom obsahu.

Sklopenie a dlhodobá služba

  • Niektoré mosadze sú náchylné na dezinfekcia (selektívne vylúhovanie zinku) V určitých korozívnych vodách a prostrediach.
    Pre inštalatérske práce je dôležitý výber zliatiny rezistentných na dezincifikáciu alebo ochranné opatrenia, Aplikácie morskej a pitnej vody.

8. Bežné mylné predstavy o bode mosadze topenia

Napriek svojmu priemyselnému významu, Brassovo topiace sa správanie je často nepochopené. Nižšie sú uvedené kľúčové objasnenie:

"Mosadz má pevný bod topenia ako čistá meď."

Nepravdivý: Čistý meď sa topí pri 1083 ° C (stanovený), Ale mosadz - zliatina - má topenie (tuhá látka).

Napríklad, C36000 Mosadz sa topí medzi 870 ° C a 940 ° C, nie pri jednej teplote.

„Pridanie ďalšieho zinku vždy znižuje rozsah topenia Brassu.“

Čiastočne pravdivý: Obsah zinku až do 45% znižuje rozsah topenia, ale ďalej 45%, zinok tvorí krehkú y-fázu (Cu₅zn₈, topenie 860 ° C), a rozsah topenia sa stabilizuje alebo sa mierne zvyšuje.

Mosadz (>50% Zn) sa zriedka používa kvôli extrémnej krehkosti.

"Nečistoty iba nižší rozsah topenia mosadze."

Nepravdivý: Žehlička (FE) a nikel (V) Zvýšte rozsah topenia vytvorením intermetalikov s vysokým rozlíšením. Iba „mäkké“ nečistoty (Pb, Siež) neustále znižujte rozsah topenia.

"Teplota liatia môže byť svojvoľná, pokiaľ je nad likvidáciou."

Nepravdivý: Nadmerné zahrievanie (tekutý + >100° C) spôsobuje vážnu prchanie zinku (strata >5%) a drossová formácia, Zníženie mechanickej pevnosti.

Podvarenec (tekutý + <30° C) vedie k zlej chybám plynulosti a plodom plesní.

9. Záver

Ten bod topenia mosadze nie je jediná pevná hodnota, ale a rozsah definované jeho zložením, mikroštruktúra, a história spracovania.

Na rozdiel od čistých kovov s ostrými prechodmi topenia, mosadz - buďte zliatinou medi - zinok s ďalšími prvkami, ako je olovo, konzervovať, nikel, alebo hliník - exhibuje a hranice pevnej kvapaliny ktoré sa veľmi líšia.

Tieto hranice priamo ovplyvňujú, ako sa mosadz správa počas odlievanie, zváranie, spájkovanie, a tepelné spracovanie, Výsledná kontrola rozsahu topenia je základným kameňom priemyselnej metalurgie.

Časté otázky

Aký je topiaci rozsah bežnej mosadze používanej v inštalatérskych príslušenstvách (C26000)?

C26000 (mosadz) má teplotu solidus ~ 1050 ° C a teplota likvidu ~ 1085 ° C, čo vedie k roztaveniu rozsahu 35 ° C (1050–1085 ° C).

Vďaka tomuto úzkemu rozsahu je vhodný na kreslenie do tenkostenných potrubí.

Ako obsahuje obsah olova do rozsahu topenia mosadze C36000?

C36000 (mosadz) obsahuje 2,5–3,7% hmotn. Olovo.

Každý 1 Zväčšenie hmlistého olova znižuje likvidáciu o ~ 10–15 ° C: a 2.5% Vzorka PB má likvidus ~ 940 ° C, zatiaľ čo a 3.7% Vzorka PB má likvidus ~ 925 ° C.

Olovo tiež rozširuje rozsah topenia (od 50 ° C do 70 ° C) vytvorením fáz Pb bohatých na nízko splnenie.

Môžem zvárať mosadz pomocou rovnakej teploty ako oceľ?

Nie. Oceľ (Napr., A36) má topiaci rozsah 1425 - 1538 ° C, omnoho vyššie ako mosadz.

Zváracia mosadz (Napr., C26000) vyžaduje maximálnu teplotu ~ 1 000 ° C (medzi pevnou látkou a tekutinou) Aby sa predišlo taveniu základného kovu - použitie teploty zvárania ocele by úplne roztavilo mosadz.

Ako zmerám rozsah mosadze v priemyselnom prostredí?

Použite prístroj na teplotu topenia s vysokou teplotou (presnosť ± 5–10 ° C) so vzorkou 1–5 g mosadze.

Zohrejte vzorku v grafitovom tégliku, Monitorujte teplotu s termočlánkom, a zaznamenajte Solidus (Prvá kvapalina) a tekutina (úplné topenie) teplota.

Táto metóda je rýchla a vhodná pre kontrolu kvality dávky.

Prečo prchanie zinku ovplyvňuje rozsah topenia mosadze?

Plesanie zinku (nad 907 ° C) znižuje obsah zinku mosadze, Posun zloženia na meď.

Pretože meď má vyšší bod topenia ako mosadz, rozsah topenia (tuhá látka) zvýšenie.

Napríklad, Mosadz C36000 s 3% Strata zinku má likvidus 960 ° C (vs. 940° C pre čerstvú mosadz), na udržanie plynulosti vyžaduje vyššiu teplotu odlievania.

Zanechajte komentár

Vaša e -mailová adresa nebude zverejnená. Požadované polia sú označené *

Prejdite na top

Získajte okamžitú cenovú ponuku

Vyplňte prosím svoje informácie a my vás okamžite kontaktujeme.