Muokata käännöstä
ohella Transposh - translation plugin for wordpress
Messinki

Messinki: Tiedot, Keskeiset tekijät, ja sovellukset

Sisältötaulukko Show

1. Esittely

Se messinki on perustavanlaatuinen omaisuus, joka hallitsee käyttäytymistään castingissa, hitsaus, juostava, ja lämpökäsittely.

Toisin kuin Pure Metals, messinki esittelee a sulamisalue pikemminkin kuin yksi lämpötila, tyypillisesti välillä 880 ° C (1,616 ° f) ja 1,095 ° C (2,003 ° f), koostumuksesta ja seostavat elementit, kuten sinkki, riippuen, johtaa, tina, nikkeli, ja alumiini.

Tämän sulamisalueen tarkka hallinta on kriittinen teollisuussovelluksissa: Se varmistaa asianmukaisen muotin täyttymisen, minimoi huokoisuuden ja kuuman halkeilun, säilyttää mekaaniset ominaisuudet, ja estää sinkin haihtumista.

Jopa pienet poikkeamat optimaalisesta lämpötila -ikkunasta voivat vähentää merkittävästi satoa ja tuotteen laatua.

Ymmärtäminen messinkikäyttäytymisen sulamispisteeseen vaikuttavien tekijöiden ymmärtäminen -, mikrorakenne, käsittelyhistoria, ja ympäristöolosuhteet.

Antaa valmistajille mahdollisuuden optimoida suorituskyky, vähentää virheitä, ja saavuttaa johdonmukaiset tulokset erilaisissa sovelluksissa autokomponenteista soittimiin ja merilaitteisiin.

2. Mikä messinki on (koostumus ja luokittelu)

Messinki tarkoittaa seoksia, joiden pääosat ovat kupari (Cu) ja sinkki (Zn).

Muuttamalla Cu: Zn -suhde ja pienten määrien lisääminen muita elementtejä, laaja valikoima mekaanisia, korroosio, ja lämpöominaisuudet voidaan tuottaa.

Messinkivaluventtiili
Messinkivaluventtiili

Yleiset luokitukset:

  • Alfa (eräs) messinki -Cu-rikas (tyypillisesti jopa ~ 35 painoprosenttia Zn). Yksivaiheinen kasvojen keskuksinen (FCC) kiinteä liuos. Hyvä ulottuvuus ja muovattavuus.
  • Alfa-beeta (A+B) messinki - Kohtalainen Zn (~ 35–45 painoprosenttia), Kaksipuolinen mikrorakenne, joka lisää lujuutta ja kovuutta, mutta vähentää kylmää ulottuvuutta.
  • Korkean sinkien ja erityisen messinki - korkeampi Zn tai muut suuret seostuselementit (AL -AL, Sisä-, Mn, Sn, Pb) Muuta vaiheen tasapainoa ja sulamis-/jähmettymiskäyttäytymistä.

Nämä vaiheen erot ovat sulamisalueen käyttäytymisen perimmäinen syy: Toisin kuin Pure Metals, Seokset eivät yleensä sulaa yhdessä lämpötilassa, vaan vaihekaaviossa esiintyvien Solidus- ja nestemon linjojen välisellä aikavälillä.

3. Messinki -seosjärjestelmät ja tyypilliset sulamisalueet

Alla on edustavia tekniikan arvoja useille yleisille messinkiluokille ja arvosanoille.

Messinki
Messinki

Nämä arvot ovat tyypillisiä työalueita, joita käytetään prosessisuunnitteluun, ja ne tulisi varmistaa materiaalitodistuksiin, Toimittaja Datarcheset, tai laboratorion lämpöanalyysi tuotantokriittiselle työlle.

Metalliseos / perhe Tyypillinen solidus (° C / ° f) Tyypillinen neste (° C / ° f) Huomautuksia
Yleinen keltainen messinki (yleinen kaupallinen sekoitus) ~ 900 ° C / 1,652 ° f ~ 940 ° C / 1,724 ° f Yleinen messinki; Helppo heittää ja kone.
C26000 (Patruunan messinki, 70-30ZN: llä) ~ 910–920 ° C / 1,670–1,688 ° F ~ 954–965 ° C / 1,750–1,769 ° F Erinomainen taipuisuus; Laajasti levyllä ja putkessa.
C36000 (Vapaasti leikkaava messinki, PB-kantava) ~ 885–890 ° C / 1,625–1,634 ° F ~ 900 ° C / 1,652 ° f Ylivoimainen konevuus; kapeampi sulamisikkuna.
C23000 (Punainen messinki, ~ 85CO-15ZN) ~ 990 ° C / 1,814 ° f ~ 1,025 ° C / 1,877 ° f Korkeampi "punainen" messinki; sulaa lähempänä puhdasta kuparia.
C46400 (Merivoimien, Cu -zn -Sn) ~ 888 ° C / 1,630 ° f ~ 899 ° C / 1,650 ° f Meriveden korroosion kestävä; kapea sulamisväli.
C75200 (Nikkelihopea 65-18-17) ~ 1 070 ° C / 1,958 ° f ~ 1,095 ° C / 2,003 ° f Cu-Zn-NI-seos; NI -pitoisuudesta johtuva korkeampi sulamisalue; arvostettu voiman ja hopeamaisen ulkonäön suhteen.

4. Keskeiset tekijät, jotka vaikuttavat Brassin sulamisalueeseen

Kuinka seostavat elementit muuttavat messingin sulamispistettä

Elementti Sulamispiste (° C / ° f) Vaikutus messinki -sulamiskäyttäytymiseen Käytännön seuraukset
Sinkki (Zn) 419 ° C / 786 ° f Laskeutuu solidus- ja nestehuusta suhteessa puhtaan kupariin; Korkeampi Zn laajentaa jäätymisaluetta (A → B -vaihesiirtymät). Parantaa kestävyyttä; Liiallinen Zn lisää segregaatio- ja sinkkihäviöitä sulamisen aikana.
Johtaa (Pb) 327 ° C / 621 ° f Ei liukene Cu - Zn -matriisiin; muodostaa erillisiä matala sulkevia sulkeumia, jotka paikallisesti nesteyttävät. Parantaa konettavuutta; mutta aiheuttaa hitsaus-/juottamisen ja terveysongelmien kuumaa lyhytaikaisuutta.
Tina (Sn) 232 ° C / 450 ° f Nosta hiukan sulatusaluetta; Parantaa a-faasin ja korroosioresistenssin stabiilisuutta. Käytetään merivoimissa ja punaisissa messingissä; tukahduttaa dezincificin, mutta vaatii korkeampia prosessointilämpötiloja.
Nikkeli (Sisä-) 1,455 ° C / 2,651 ° f Nostaa kiinteää ja nestettä; vahvistaa Cu - Zn -matriisia; stabiloi korkeamman lämpötilan vaiheet. Tuottaa nikkeliä (ESIM., C75200) korkeammilla sulamisalueilla ja parannettu lujuus.
Alumiini (AL -AL)
660 ° C / 1,220 ° f On taipumus nostaa sulamisaluetta; edistää metallien välistä muodostumista; parantaa hapettumiskestävyyttä. Käytetään alumiinivesissä meriveden palveluun; vaatii korkeamman ylikuumenemisen valun aikana.
Mangaani (Mn) 1,246 ° C / 2,275 ° f Tarkentaa mikrorakennetta; Pieni sulatusalueen kasvu; voi muodostaa toisen vaiheen hiukkasia. Parantaa voimaa ja sitkeyttä; parantaa kulumiskestävyyttä.
Rauta (Fe) 1,538 ° C / 2,800 ° f Muodostaa metallien väliset; Nosta hiukan sulatusaluetta; voi toimia ytimenä jähmettymisen aikana. Lisää voimaa, mutta voi vaikeuttaa valujen takia.
Pii (Ja) 1,414 ° C / 2,577 ° f Toimii pääasiassa deoksidaattorina; Rajoitettu suora vaikutus sulatusalueelle, mutta muuttaa oksidikäyttäytymistä. Parantaa valun vakautta ja sujuvuutta; Auttaa hallitsemaan kuohut.

Mikrorakennetila (Viljakoko, Vaiheen jakautuminen)

Brassin sulamisalue on hiukan herkkä sen prosessoidulle mikrorakenteelle, vaikka tämä vaikutus on pienempi kuin koostumus:

  • Viljakoko: Hienorakeinen messinki (viljahalkaisija <10 μm) Solidus ~ 5–10 ° C on alempi kuin karkean rakeinen messinki (>50 μm).
    Hienojymillä on enemmän jyvärajoja, missä atomi diffuusio on nopeampaa - tämä kiihtyy sulamisen alhaisemmissa lämpötiloissa.
  • Vaiheen segregaatio: A+B -messinki (ESIM., C27200), epätasainen vaiheen jakautuminen (ESIM., p-faasiklusterit) luo paikallisia sulamispisteitä.
    β-faasi-alueet sulavat ensin (~ 980 ° C: ssa), kun taas α-faasialueet pysyvät ~ 1050 ° C, Efektiivisen sulamisalueen laajentaminen 10–20 ° C: lla.

Käytännöllinen esimerkki: Kylmäsuoritettu messinki (ESIM., piirrettyjä messinkiputkia) on hienompi viljarakenne kuin valettu messinki.

Kun hehkutetaan kylmätyön C26000 messinkiä, Sulamisalue alkaa 1040 ° C: ssa (vs.. 1050° C valettua C26000), vaaditaan alhaisempia hehkutuslämpötiloja osittaisen sulamisen välttämiseksi.

Käsittelyhistoria (Valu, Hitsaus, Lämmönkäsittely)

Lämpökäsittely muuttaa Brass's Sulamisaluetta modifioimalla sen kemiallista tai mikrorakennetilaa:

  • Sinkin haihtuminen (Hitsaus/valu): Sinkillä on matala kiehumispiste (907° C), Joten lämmitys messinki yli 950 ° C aiheuttaa sinkin höyryn menetystä (1–3 painoprosenttia tunnissa 1000 ° C: ssa).
    Tämä lisää kuparisisältöä, Sulatusalueen - esim., C36000 messinki 3% Sinkkihäviöllä on nestemäinen 960 ° C (vs.. 940° C käsittelemättömälle messingille).
  • Lämmönkäsittely (Ratkaisu): Hehkutus messinki 600–700 ° C: ssa (Soliduksen alapuolella) homogenisoi Cu-Zn-kiinteän liuoksen, Sulamisalueen kaventaminen 5–15 ° C: lla.
    Esimerkiksi, Hehkutettu C28000 -messinki on sulamisalue 880–900 ° C (vs.. 880–920 ° C AS-Cast C28000: lle).

5. Mittausmenetelmät (Kuinka sulamisalueet määritetään)

Messinkikoostumuksen solidus- ja nestemon kvantifiointi on tavanomainen metallurginen työ.

Messinki
Messinki

Yleisesti käytettyjä menetelmiä:

  • Differentiaalinen skannauskalorimetria (DSC) / Erilainen lämpöanalyysi (DTA) - Tarjoa tarkkoja alkamista ja valmistumislämpötiloja endotermisille sulatustapahtumille, mittaa piilevä lämpö, ja ovat ihanteellisia pienille, hyvin valmistautuneet näytteet.
    DSC -jäljet ​​osoittavat aloituksen (solidus) poikkeamana ja tärkein endotermin piikki(s) Nestemäisenä ja piilevänä lämmönä.
  • Jäähdytyskäyrä (lämmön pidätys) analyysi - Valimo laboratorioissa, Jäähdytyksen aikana tallennetut lämpöhistoriat Esittelee pidätyspisteitä (tasangot tai kaltevuuden muutokset) vastaa vaihemuutoksia; Nämä ovat hyödyllisiä käytännön valimoiden varmennuksessa.
  • Pidätetty viileä metallografia - Näytteet kuumennetaan kohdelämpötilaan Solidus -Liquidus -aikavälillä ja sammutetaan nopeasti;
    Tuloksena olevien mikrorakenteiden tarkastus tunnistaa, mitkä vaiheet olivat läsnä kyseisessä lämpötilassa, lämpöanalyysin validointi.
  • Termodynaaminen mallinnus (Kalfadi) - Laskennalliset työkalut voivat ennustaa Solidus/Liquidua monikomponentteille seoksille, ja niitä käytetään laajasti koostumusten seulomiseen ja suunnitelmien avulla.
  • Käytännölliset valimokokeet - Testivalujen kaataminen ja vikojen tarkastaminen, Mekaaniset ominaisuudet ja mikrosegregaatiot auttavat validoimaan laboratorioluvut tuotanto -olosuhteissa.

6. Messinki -sulamisalueen hallinnan teollisuussovellukset

Tarkka tuntemus messinkin sulamisalueesta on kriittistä prosessin optimoinnille.

Monissa tapauksissa, jopa a 10 ° C -poikkeama kohdelämpötilasta voi vähentää satoa jopa 20% vikojen kautta, kuten väärinkäytökset, huokoisuus, tai sinkin haihtuminen.

Seuraavat teollisuuskäytännöt korostavat, kuinka sulamisohjaus kääntyy suoraan valmistuskykyyn.

Messinki
Messinki

Valu (Hiekkavalu, Kuolla casting, Investointi)

Casting vaatii lämmitys messinkiä tyypillisesti kaatamislämpötilaan nestemäinen + 50–100 ° C, Riittävä sujuvuuden varmistaminen muotin onteloiden täyttämiseksi minimoimalla sinkin höyrystymisen.

Käsitellä Messinki -luokka Sulamisalue (° C / ° f) Kaatamislämpötila (° C / ° f) Sujuvuusvaatimus Keskeinen tulos
Hiekkavalu (Automotive -kiinnikkeet) C28000 (Muntz -metalli) 880–900 / 1,616–1 652 950–980 / 1,742–1,796 Matala (paksut leikkeet) Kutistumisvirheet vähenivät ~ 40%
Korkeapaineinen Kuolla casting (Sähköliittimet) C36000 (Vapaasti leikkaava messinki) 870–940 / 1,598–1,724 980–1 020 / 1,796–1,868 Korkea (ohut seinät <2 mm) Antaa >95%, Täydellinen muotin täyttö
Investointi (Soittimien venttiilit) C75200 (Nikkelihopea) 1,020–1 070 / 1,868–1 958 1,100–1,150 / 2,012–2 102 Keskipitkä (monimutkainen geometria) Matala huokoisuus, parannettu akustinen laatu

Hitsaus (Tig, Juostava)

Messinkihitsaus vaatii lämpötilojen välttämistä likvidoksen yläpuolella (sulamisen estämiseksi) samalla kun varmistetaan riittävä lämpö nivelten sulattamiseksi.

  • Tig -hitsaus (Ohuet messinkilevyt): Käytä esilämmityslämpötilaa 200–300 ° C (selvästi C26000 -messinkin soliduksen alapuolella: 1050° C) ja hitsausaltaan lämpötila 950–1000 ° C (Kiinteän ja nesteen välillä).
    Tämä luo ”osittaisen fuusion” nivelen sulattamatta alaosaa.
  • Juostava (Messinkiputket): Käytä joutumista täyteainetta (ESIM., BCUP-2, Sulatus 645–790 ° C) sulamispiste Brass's Soliduksen alapuolella.
    Lämmitys 700–750 ° C: seen varmistaa, että täyteaine sulaa, kun taas messinkipohja pysyy kiinteänä, Vältä nivel vääristymiä.

Vikatila: Ylikuumeneminen tig -hitsauksen aikana (lämpötila >1080° C C26000 messinkille) aiheuttaa "polttamista" (Ehdota metallin sulaminen), vaaditaan uudelleensuunnittelua ja lisäämällä kustannuksia 50%.

Lämmönkäsittely (Hehkutus, Stressin lievittäminen)

Lämpökäsittelylämpötilat rajoittuvat tiukasti Soliduksen alapuolella Osittaisen sulamisen estämiseksi:

  • Hehkutus (Kylmätyöt messinkiputket): C26000 messinki hehkutetaan lämpötilassa 600–650 ° C (vs.. Solidus 1050 ° C) Palauttaa taipuisuus (Pidennys kasvaa 10% kohtaan 45%) muuttamatta sulamisaluetta.
  • Stressin lievittäminen (Messinkivarusteet): Kuumenna 250–350 ° C: seen koneistuksen jäännösjännitysten vähentämiseksi, Mikrorakenteellisten vaurioiden välttäminen.

7. Käsittely & Messingin turvallisuusnäkökohdat

Sinkin höyrystyminen ja metallihiutaleet

  • Sinkkikeityspiste on noin 907 ° C (≈1,665 ° F). Koska monilla yleisillä messingeillä on likvidiarvoja lähellä tätä lämpötilaa tai sen yläpuolella, sinkkihöyrystys ja sinkkioksidihöyryjen muodostuminen voi tapahtua sulamisen aikana, hitsaus tai paikallinen ylikuumeneminen.
    Zno -hölyn hengitys voi aiheuttaa metallihöyrykuume, flunssamainen työterveys.
  • Hallintalaitteet: Paikallinen pakokaasun tuuletus, savun sieppaus, asianmukainen hengityssuojaus, ja lämpötilanhallinta sulatus-/hitsausoperaatioissa ovat pakollisia työntekijöiden suojelemiseksi.

Hapetus, Dross and Inclusion Control

  • Sula messinki muodostaa oksideja (kupari- ja sinkkioksidit) ja kutistuminen.
    Ja hallittu ilmapiirikäytäntö, Deoksidaatiokemia ja huolellinen kuorinta vähentävät oksidin sisällyttämistä.
    Liiallinen hapettuminen vähentää satoa, lisää vikoja ja muuttaa kemiaa.

Johtavat ja sääntelykysymykset

  • Johtaa (Pb) käytetään joissakin vapaasti leikkaavissa messingissä; Jopa pienillä PB -tasolla on sääntelyvaikutuksia juomaveden ja kuluttajatuotteiden suhteen.
    Lyijyn kantavaa romua on hoidettava erikseen lyijyttomista virroista, ja valmiiden tuotteiden on täytettävä paikalliset lyijy-sisältömääräykset.

Poistuminen ja pitkäaikainen palvelu

  • Jotkut messinkit ovat alttiita desinfiointi (Sinkin valikoiva huuhtelu) tietyissä syövyttävissä vesissä ja ympäristöissä.
    Dezancification-kestävien seoksien tai suojatoimenpiteiden valinta on tärkeää LVI: lle, meri- ja juomaveden sovellukset.

8. Yleiset väärinkäsitykset messinki -sulamispisteestä

Teollisuuden merkityksestään huolimatta, Brassin sulamiskäyttäytyminen ymmärretään usein väärin. Alla on keskeisiä selvennyksiä:

"Brassissa on kiinteä sulamispiste, kuten puhdas kupari."

Väärennetty: Puhdas kupari sulaa 1083 ° C: ssa (kiinteä), Mutta messinki - seos - on sulamisalue (kiinteä kiinteä).

Esimerkiksi, C36000 messinki sulaa välillä 870 ° C - 940 ° C, Ei yhdessä lämpötilassa.

"Sinkin lisääminen laskee aina messinsin sulamisaluetta."

Osittain totta: Sinkkisisältö jopa 45% Alentaa sulamisaluetta, mutta sen ulkopuolella 45%, Sinkki muodostaa hauran y-faasin (Cu₅zn₈, Sulata 860 ° C), ja sulamisalue vakautuu tai kasvaa hieman.

Korkean sinkinän messinki (>50% Zn) käytetään harvoin äärimmäisen haurauden vuoksi.

"Epäpuhtaudet vain pienempi messinkin sulatusalue."

Väärennetty: Rauta (Fe) ja nikkeli (Sisä-) Nosta sulamisalue muodostamalla korkean sulavien metallienväliset. Vain "pehmeät" epäpuhtaudet (Pb, S) Laske jatkuvasti sulamisaluetta.

"Valutuslämpötila voi olla mielivaltainen niin kauan kuin se on nestehuoneen yläpuolella."

Väärennetty: Liiallinen lämmitys (nestemäinen + >100° C) aiheuttaa vakavaa sinkin haihtumista (menetys >5%) ja kuosin muodostuminen, Mekaanisen lujuuden vähentäminen.

Alikeite (nestemäinen + <30° C) johtaa huonoon juoksevuuteen ja muotin täyttövaurioihin.

9. Johtopäätös

Se messinki ei ole yksi kiinteä arvo, mutta a alue määritelty sen koostumuksella, mikrorakenne, ja käsittelyhistoria.

Toisin kuin puhtaat metallit, joissa on terävät sulamissiirtymät, Messinki - kuparin ja Zinc -seosta lisäelementtien, kuten lyijyn, kanssa, tina, nikkeli, tai alumiinia - poikkeuksia ja kiinteät nestemäiset rajat Se vaihtelee suuresti.

Nämä rajat vaikuttavat suoraan siihen, miten messinki käyttäytyy valu, hitsaus, juostava, ja lämpökäsittely, Sulamisalueen tarkan hallinnan tekeminen teollisuuden metallurgian kulmakivi.

Faqit

Mikä on putkistovalaisimissa käytetty yhteinen messinki (C26000)?

C26000 (patruunan messinki) Solidus -lämpötila on ~ 1050 ° C ja nestemäinen lämpötila ~ 1085 ° C, Tuloksena sulatusalue 35 ° C (1050–1085 ° C).

Tämä kapea alue tekee siitä sopivan piirtämiseen ohuen seinäisiin putkiin.

Kuinka lyijypitoisuus vaikuttaa C36000 -messinkin sulamisalueeseen?

C36000 (vapaasti leikkaava messinki) Sisältää 2,5–3,7 painoprosentin lyijyä.

Jokainen 1 WT%: n nousu lyijyn alentaminen nestemäiseen ~ 10–15 ° C: lla: eräs 2.5% PB -näytteen neste on ~ 940 ° C, kun taas 3.7% PB -näytteen neste on ~ 925 ° C.

Lyijy myös laajentaa sulamisaluetta (50 ° C - 70 ° C) Muodostamalla matalan sulamisen PB-rikkaat vaiheet.

Voinko hitsata messinkiä samalla lämpötilan avulla kuin teräs?

Ei. Teräs (ESIM., A36) Sulamisalue on 1425–1538 ° C, paljon korkeampi kuin messinki.

Hitsaus messinki (ESIM., C26000) vaatii maksimilämpötilan ~ 1000 ° C (Kiinteän ja nesteen välillä) Ehdota metallin sulamisen välttämiseksi - teräshitsauslämpötilojen käyttäminen sulaa messinkin kokonaan.

Kuinka mitataan messinki -sulamisalue teollisessa ympäristössä?

Käytä korkean lämpötilan sulamispistettä (Tarkkuus ± 5–10 ° C) 1–5 g messinkinäyte.

Kuumenna näyte grafiittisessa upokkaassa, Seuraa lämpötilaa termoelementillä, ja nauhoita (ensimmäinen nesteen muodostuminen) ja neste (täydellinen sulaminen) lämpötila.

Tämä menetelmä on nopea ja sopiva erän laadunvalvontaan.

Miksi sinkin haihtuvuus vaikuttaa Brassin sulamisalueeseen?

Sinkin haihtuminen (Yli 907 ° C) vähentää messinkin sinkkipitoisuutta, koostumuksen siirtäminen kohti kuparia.

Koska kuparin sulamispiste on korkeampi kuin messinki, sulamisalue (kiinteä / neste) kasvaa.

Esimerkiksi, C36000 messinki 3% Sinkkihäviöllä on nestemäinen 960 ° C (vs.. 940° C tuoretta messinkiä), vaaditaan korkeampia valukämpötiloja sujuvuuden ylläpitämiseksi.

Jätä kommentti

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Vaadittavat kentät on merkitty *

Vierittää ylhäältä

Hanki välitön lainaus

Täytä tietosi ja otamme sinuun yhteyttä nopeasti.