1. Esittely
Valettu alumiini on monipuolinen materiaali.
Laajalti käytetty toimialojen välillä, Se tarjoaa sekoituksen kevyitä ominaisuuksia, hyvä vahvuus, ja korroosionkestävyys.
Automoottorista ilmailu-, Cast -alumiinilla on tärkeä rooli nykyaikaisessa valmistuksessa.
2. Mikä on valettu alumiini?
Valettu alumiini viittaa osiin kaatamalla sulaa alumiinia muotin onteloon, sallia metallin jähmettyä ja poimia sitten lähinnäverkko -komponentti.
Toisin kuin taistetulla alumiinilla, joka muodostuu liikkuvan kautta, suulakepuristus, tai taonta, Casting avaa monimutkaiset geometriat, integroidut kylkiluut, ja sisäiset ontelot yhdellä kaatamalla.

Ydinterminologia
| Termi | Määritelmä |
|---|---|
| Kuvio | Osasta positiivinen kopio - valmistettu puusta, muovi, tai metallia - käytetty muotin ontelon muodostamiseksi. |
| Muotti | Negatiivinen onkalo (hiekka, metalli, tai keraaminen) Se muotoilee valun. |
| Porttijärjestelmä | Joustoverkko, juoksijat, ja portit, jotka kuljettavat sulaa alumiinia kaatavaa altaasta muottiin. |
| Nousu (Syöttölaite) | Onteloon kytketty nestemäisen metallin säiliö; Se toimittaa sulaa metallia jähmettymisen kutistumisen aikana. |
| Kutistumisvara | Ylimääräinen materiaali (yleensä 1–2%) lisätty kuvion mittoihin metallin supistumisen kompensoimiseksi. |
| Ydin | Muotin sisälle sijoitettu hiekka- tai keraaminen insertti sisäisten onteloiden tai alameittien luomiseksi valussa. |
3. Tärkeimmät alumiinivaluprosessit
Alumiinin monipuolisuus loistaa käytettävissä olevien valuhumenetelmien avulla. Jokainen prosessi sopii eri osageometrioihin, tuotantomäärät, ja omaisuusvaatimukset.
Hiekkavalu
Hiekkavalu on yksi monipuolisimmista valuprosesseista.

Se sopii hyvin suurten tai monimutkaisten muotojen tuottamiseen, kuten moottorikerrokset raskaiden koneiden tai mukautettujen arkkitehtonisten komponenttien kanssa.
Prosessi on suhteellisen edullinen matalalle tai keskisuurille tuotanto -ajoille, koska hiekkamuottit voidaan helposti luoda ja muokata.
Kuitenkin, Se johtaa tyypillisesti karkeampaan pinta -alaiseen ja vähemmän tarkkoihin mittoihin verrattuna muihin menetelmiin.
Kuolla alumiinia
Kuolla casting Onko tiukka toleranssien osien suuren määrän tuotanto suuren määrän tuotanto. Se sisältää sulan alumiinin injektoinnin korkean paineessa metallikiulle.
Tämä mahdollistaa nopeat tuotantosyklit, usein niin lyhyt kuin muutama sekunti osaa kohti.

Die-valetut osilla on erinomaiset pintapinnoitteet ja ne voivat saavuttaa erittäin tarkkoja mittoja, Tekee ne ihanteellisiksi autokomponenteille, kuten voimansiirtokoteloille, moottorikiinnitys, ja koristeellinen leikkaus.
Sijoitusalumiini
Sijoitusvalu, Tunnetaan myös nimellä Lost-Wax -prosessi, Evenee luomalla osia, joissa on monimutkaisia yksityiskohtia ja korkean pinnan laatu.
Sitä käytetään yleisesti ilmailu- ja avaruusteollisuudessa turbiinien terien valmistamiseen, koruteollisuudessa yksityiskohtaisia malleja, ja lääkinnällisissä laitteissa valmistettu komponentteja, joissa on monimutkaisia geometrioita.
Prosessi mahdollistaa osien tuotannon, jolla on erittäin hienot piirteet ja tiukka toleranssit.

Pysyvämmän valun alumiini
Pysyvämuotoinen valu tarjoaa paremman hallinnan valetun osan mikrorakenteeseen.
Koska metallimuotti voidaan kuumentaa ja jäähtyä tarkasti, Se johtaa johdonmukaisempiin mekaanisiin ominaisuuksiin ja vähentyneeseen huokoisuuteen.
Tämä menetelmä sopii osien tuottamiseen suhteellisen yksinkertaisilla geometrioilla keskipitkällä ja suurella tilavuudella, kuten tietyntyyppiset autojen männät ja pumpun kotelot.
Nousevat ja hybridi -menetelmät
- Tyhjiövalu: Suorittamalla valuprosessi tyhjiöympäristössä, Se vähentää kaasujen esiintymistä sulaan metallissa, minimoida huokoisuus ja valan laadun parantaminen.
- Puristaa: Sovelletaan ulkoista painetta jähmettymisprosessin aikana, Valan tiheyden ja voimakkuuden parantaminen.
Tämä menetelmä on hyödyllinen tuottamisessa, jotka vaativat korkeaa mekaanista suorituskykyä. - Puoliksi vakaana: Sisältää osittain jähmettymisen alumiiniseoksen heittämisen, joka tarjoaa ainutlaatuisia etuja muokattavuuden ja kyvyn tuottaa osia, joilla on parannettuja mekaanisia ominaisuuksia.
| Käsitellä | Tilavuus | Suvaitsevaisuus | Vahvuudet | Rajoitukset |
|---|---|---|---|---|
| Hiekkavalu | Matala -medium | ± 0,5–1,5% | Suuret osat (jopa 50T), Matala työkalukustannus | Karkea viimeistely (RA 6–12 um), hitaampi sykli |
| Kuolla casting | Korkea | ± 0,1–0,3% | Nopea sykli, tiukat toleranssit, sileä viimeistely (RA 1-3 um) | Korkeat kuolinkustannukset ($10 K - 100 000 dollaria) |
| Investointi | Matala -medium | ± 0,1–0,3% | Monimutkainen geometria, hieno yksityiskohta (RA ≤1 um) | Kallis työkalu, hitaampi suorituskyky |
| Pysyvä | Keskipitkä | ± 0,2–0,5% | Hallittu mikrorakenne, hyvä vahvuus | Muotin kulumisrajat monimutkaisuus |
| Puolivälissä / purista / tyhjiö | Nouseva | ± 0,1–0,3% | Vähentynyt huokoisuus, korkea eheys | Erikoistuneet laitteet |
4. Aleum -alumiinin seosvalinta
Oikeuden valitseminen alumiiniseos Saranojen heittämiseen tasapainottamiseen mekaaninen lujuus, korroosionkestävyys, juoksevuus, ja lämpöominaisuudet.

Pii -rikkaat seokset (3xx.x -sarja)
Nämä seokset tarjoavat erinomaisen sujuvuuden, matala kutistuminen, ja hyvä korroosionkestävyys - iDeal die ja hiekkavalu.
| Metalliseos | Avainkoostumus | Vetolujuus | Tyypilliset käyttötarkoitukset |
|---|---|---|---|
| A380 | 8–12% ja, 3–4% cu | 180–240MPA | Die -cast -kotelot, Pienet monimutkaiset osat |
| A383 | 9–12% ja, 1–2% cu | 190–240MPA | Die -Cast -venttiilirungot, pumppukotelot |
| A413 | 10–13% ja, 0.8–1,5% Cu | 210–260MPA | Korkeapaineinen die -Cast -vaihdelaatikkokotelot |
| A360 | 7–11% ja, <1% Mg | 150–220mpa | Ohuen seinän die -cast -komponentit |
Kuparikesjellyseokset (4xx.x -sarja)
Kupari vahvistaa seosta ja parantaa konettavuutta, korroosionkestävyyden kustannuksin.
| Metalliseos | Avainkoostumus | Vetolujuus | Tyypilliset käyttötarkoitukset |
|---|---|---|---|
| A319 | 3–5% cu, 5–7% ja | 240–280MPA | Moottorisylinterinpäät, siirtotapaukset |
| A356 -T6 | 7% Ja, 0.3% Mg | 260–320mpa | Automotive -pyörät, pumppukotelot |
| A357 -T6 | 7% Ja, 0.5% Mg | 280–330MPA | Korkean jakautuvan autojen osat |
| A354 | 3–5% cu, 8–12% ja | 220–270MPA | Yleisiä die -sijoituksia, jotka vaativat voimaa |
Magnesium -seostetut valut (5xx.x -sarja)
Magnesium tarjoaa kiinteän asukkaan vahvistamisen ja erinomaisen korroosionkestävyyden meriympäristöissä.
| Metalliseos | Avainkoostumus | Vetolujuus | Tyypilliset käyttötarkoitukset |
|---|---|---|---|
| A535 | 5–6% mg, 0.3% Mn | 290–340MPA | Merilaitteisto, paineastiat |
| A356.2 -T6 | 7% Ja, 0.3% Mg | 260–320mpa | Ilmailu-, rakenteelliset kiinnikkeet |
Erikoisuus- ja korkean suorituskyvyn seokset
Nämä seokset työntävät kirjekuoren voimaa varten, lämmönvakaus, tai tarkkuus.
| Metalliseos | Avainkoostumus | Vetolujuus | Tyypilliset käyttötarkoitukset |
|---|---|---|---|
| A206 -T7 | 6% Cu, 4% Sisä-, 0.5% V | 300–350MPA | Ilmailu- |
| A390 | 17–21% SI, 3–4% cu | 260–300MPA | Jarrukomponentit, kuluen resistentit valut |
| ADC12 (Hän on) | 10–13% ja, 2–4% cu | 200–260MPA | Japanilainen die -cast -elektroniikkakotelot |
5. Valettujen alumiinin fysikaaliset ja mekaaniset ominaisuudet
Valettu alumiini tarjoaa pakottavan sekoituksen kevyestä rakenteesta, hyvät lämpöominaisuudet,
ja kohtalaisesta korkeaan mekaaniseen lujuuteen, tekee siitä ihanteellisen monenlaiselle teollisuusalueelle, autoteollisuus, ja ilmailu-.
Kuitenkin, Sen ominaisuudet vaihtelevat merkittävästi seoskoostumuksen mukaan, casting -menetelmä, ja sen jälkeinen hoito.

Valettujen alumiinin fysikaaliset ominaisuudet
| Omaisuus | Tyypillinen arvo (Etäisyys) | Huomautuksia |
|---|---|---|
| Tiheys | 2.63–2,80 g/cm³ | ~ 1/3 Terästiheys |
| Sulamispiste | 565–770 ° C | Vaihtelee seottamalla elementtejä (Ja, Cu, Mg) |
| Lämmönjohtavuus | 80–170 W/M · K | Runsaasti puhdasta alumiinia, alempi lisättyjen seostavien elementtien kanssa |
| Lämpölaajennuskerroin | 21–25 × 10⁻⁶ /K | Tärkeä yhteisen suunnittelussa (laajennuksen epäsuhta) |
| Sähkönjohtavuus | 20–45% IACS | Paljon alhaisempi kuin puhdas alumiini, joka johtuu seoksesta |
Valettu alumiini mekaaniset ominaisuudet
Mekaaninen suorituskyky vaihtelee seoksen mukaan, casting -menetelmä, ja lämpökäsittely. Alla olevassa taulukossa hahmotellaan tyypillinen vetolujuus, antaa, ja valittujen seosten väsymysominaisuudet.
| Metalliseos | Käsitellä | Vetolujuus (MPA) | Tuottolujuus (MPA) | Pidennys (%) | Väsymisraja (MPA) |
|---|---|---|---|---|---|
| A356 (valettu) | Hiekkavalu | 180–220 | 120–160 | 3–5 | ~ 50 |
| A356-T6 | Hiekkavalu + lämmön käsitellyt | 250–310 | 170–230 | 5-10 | 90–110 |
| A319 | Kuolla casting | 210–260 | 140–180 | 2-4 | ~ 60 |
| A380 | Kuolla casting | 180–240 | 120–170 | 1–3 | ~ 50 |
| A206-T7 | Pysyvä muotti | 320–370 | 250–300 | 3–5 | 100+ |
Kovuus ja kulutusvastus
Kovuus mitataan tyypillisesti Brinell -kovuusluvun avulla (Bnn).
| Metalliseos | Kovuus (Bnn) | Kulumiskestävyys |
|---|---|---|
| A356 (valettu) | 65–75 | Kohtuullinen |
| A356-T6 | 80–90 | Hyvä |
| A390 | 100–120 | Erinomainen (korkea Si -sisältö) |
| A206-T7 | 100–110 | Hyvä |
6. Valettujen alumiinin edut ja rajoitukset
Valettu alumiinista on tullut kulmakiven materiaali modernissa valmistuksessa sen ainutlaatuisen yhdistelmän vuoksi kevyiden ominaisuuksien vuoksi, Muokkaus, ja vahvuus.

Valettujen alumiinin edut
Monimutkaiset geometriat, joissa on minimaalinen koneistus
Casting mahdollistaa monimutkaisten muotojen luomisen - mukaan lukien sisäiset ontelot, evät, ja kylkiluut - se olisi kallista tai mahdotonta tuottaa vähentävällä menetelmällä.
Tämä vähentää merkittävästi koneistusaikaa ja materiaalijätteitä.
Kevyt ja korkea lujuus-paino-suhde
Tiheydellä ~ 2,7 g/cm³, Valettu alumiinikomponentit voivat vähentää rakennepainoa jopa 60% Verrattuna valurautaan,
säilyttäen samalla kunnioitetun voiman (ESIM., A356-T6: 260–310 MPa vetolujuus).
Kustannustehokkuus keskipitkällä määrin
Prosessit, kuten korkeapaineinen kuolema (HPDC) ja pysyvä muotin valu tarjoavat alhaiset osat perimäisiä kustannuksia skaalautuessa. Kuolema elämä HPDC: ssä voi ylittää 100,000 Syklit, joilla on asianmukainen ylläpito.
Erinomainen lämmönjohtavuus
Ihanteellinen komponenteille, kuten jäähdytyselementit, kotelot, ja sähkömoottorin osat - sen johtavuus vaihtelee välillä 90–170 W/m · K seoksesta riippuen.
Korroosionkestävyys
Alumiini muodostaa luonnollisesti suojaavan oksidikerroksen. Seokset pii- ja magnesiumilla (ESIM., A356) Osoita hyvää korroosionkestävyyttä jopa meriympäristöissä.
Yhteensopivuus jälkikäsittelyn kanssa
Valettu alumiini hyväksyy laajan valikoiman pintakäsittelyjä ja pinnoitteita (Anodisoiva, jauhepäällyste) ja voidaan hoitaa lämpöä (T5, T6) lisätä voimaa ja kovuutta.
Valettujen alumiinin rajoitukset
Huokoisuus ja kutistumisvirheet
Kaasun kiinnitys, vety liukoisuus, ja jähmettymisen kutistuminen aiheuttaa usein mikrohuotetta - vähentäen mekaanista lujuutta ja tiivistymiskykyä.
Jopa kaasun- ja muotisuunnittelun optimoinnilla, Jotkut huokoisuus on luontainen valu.
Matalampi ulottuvuus verrattuna takoreosiin
Valettujen rakenteilla on karkea dendriittinen jyvät ja rajoitettu pidennys (tyypillisesti <10%). Esimerkiksi, A356-T6: n pidennys on ~ 5–9%, kun taas 1461-T6 saavuttaa ~ 12–17%.
Dimensiotoleranssihaasteet
Verrattuna koneistettuihin tai taottuihin osiin, Valettujen alumiinikomponenttien voi olla laajempi mittasiirto muotin kulumisesta johtuen, lämmön laajennus, ja homeen täyttövariaatiot - etenkin hiekkavalussa.
Seinämän paksuus ja virtausrajoitukset
Die-valettu alumiini vaatii tyypillisesti 1,5–2,5 mm: n minimin seinämän paksuuden täydellisen muotin täyteaineen ja rakenteellisen eheyden varmistamiseksi.
Ohuet seinät monimutkaisissa osissa voivat aiheuttaa puutteellisia täyttöjä tai kylmää sulkeutumisia.
Rajoitettu väsymys ja iskunkestävyys
Pintavirheet, huokoset, ja karkeat viljarakenteet vähentävät väsymyselämää. Valettu alumiinin väsymyslujuus on yleensä 25–40% alhaisempi kuin taottu tai taistellut ekvivalentit.
Seosrajoitukset prosessin mukaan
Kaikki alumiiniseokset eivät sovellu jokaiseen valuhumenetelmään.
Esimerkiksi, 7075 ja 2024 Korkean lujuuden takorjatut seokset eivät voi olla valettu heikon juoksevuuden ja kuuman halkeamisen taipumuksen vuoksi.
7. Pintapintaiset ja lennon jälkeiset hoidot
Lämpökäsittelyt
- T5 Ikääntyminen: Sisältää keinotekoisen ikääntymisen ilmajäähdytyksen jälkeen valun lämpötilasta.
Tämä prosessi parantaa valun voimakkuutta ja kovuutta edistämällä seostuselementtien sadetta. - T6 Ikääntyminen: Koostuu liuoksen lämpökäsittelystä (Lämmitys valun tiettyyn lämpötilaan ja pitämällä sitä ajanjaksona), jota seuraa sammutus (nopea jäähdytys) ja keinotekoinen ikääntyminen.
T6 -ikääntyminen johtaa vielä suurempaan lujuuteen ja kovuuteen verrattuna T5 -ikääntymiseen.
Pintapuhdistus
- Ammuttu räjähdys: Käyttää pieniä pellettejä (kuten teräs laukaus tai lasihelmet) ajetaan suurella nopeudella räjäyttääkseen valun pinnan.
Tämä prosessi poistaa asteikon, ruoste, ja muut epäpuhtaudet, ja voi myös parantaa pinnan karheutta pinnoitteiden parempaan tarttumiseen. - Kemiallinen etsaus: Sisältää valun upottamisen kemialliseen liuokseen, joka syövyttää pintakerroksen, Hapetuksen ja muiden epäpuhtauksien poistaminen.
- Hapettuminen: Spesifiset käsittelyt alumiinin pinnalla olevan luonnollisen oksidikerroksen poistamiseksi, sen valmistelu jatkokäsittelyyn tai pinnoittamiseen.
Pinnoitteet ja koneistus
- Anodisoiva: Luo suojaavan oksidikerroksen alumiinin pinnalle, korroosionkestävyyden parantaminen ja esteettisen viimeistelyn tarjoaminen.
Anodisoidun kerroksen paksuus voi vaihdella sovelluksesta riippuen. - Jauhepäällyste: Soveltaa pintaan kuivaa jauhetta pinnoite, joka sitten parannetaan lämmön alla muodostamaan kestävä, suoja-, ja koristeellinen viimeistely.
- Maalaus: Voidaan käyttää tarjoamaan sekä suojaa että mukautettua väriä tai ulkonäköä.
- Koneistus: Toiminnot, kuten jyrsintä, kääntyminen, ja poraus suoritetaan tiukkojen toleranssien ja halutun pintapinnan saavuttamiseksi,
erityisesti osille, joilla on kriittisiä mittoja tai funktionaalisia pintoja.
8. Valettujen alumiinin sovellukset
Cast -alumiinilla on keskeinen rooli monilla teollisuudenaloilla, kevyen ansiosta, korroosionkestävyys, hyvät lämpöominaisuudet, ja kyky muodostaa monimutkaisia muotoja.
Autoteollisuus
Autoteollisuus on suurin valettu alumiini kuluttaja maailmanlaajuisesti.
Valmistajat pyrkivät vähentämään ajoneuvon painoa paremman polttoainetehokkuuden ja pienemmän päästöjen saavuttamiseksi, Alumiinivalu on lukuisten kriittisten komponenttien go-to-materiaali.
Avainsovellukset:
- Moottorilohkot - Perinteisesti valmistettu A319- tai A356 -seoksista; Tarjoa painon alenemista 40–50% valurautaan verrattuna.
- Voimansiirtokotelot - hyötyä alumiinin lämmönjohtavuudesta ja korroosion vastustuskyvystä.
- Pyörät (kevytmetallivanteet) -Tuotettu matalapaineisella tai painovoimalla die-valu suorituskykyä ja estetiikkaa varten.
- Jousituskomponentit - Ohjausvarret, nyrkkeily, ja alumiiniin valettuja haarukkia vähentävät joutumatonta massaa.
- Sähköajoneuvo (EV) kotelot - Valettu alumiiniakkukotelot ja moottorikotelot tarjoavat lämpö- ja törmäyssuojauksen.
Ilmailu- ja ilmailu
Avainsovellukset:
- Pumppauskotelot ja venttiilirungot
- Instrumentin kotelot ja avioniikan kannet
- Laskukoneen komponentit (tietyissä seoskokoonpanoissa)
- Lämmönvaihtimet ja jäähdytysjärjestelmät
Kulutuselektroniikka ja laitteet
Avainsovellukset:
- Kannettavan tietokoneen ja älypuhelinten kotelot - Kestävä, mutta kevyt, usein hiekkapuhaltettu ja anodisoitu viimeistelyyn.
- Televisiokehykset ja sisäiset suluet
- Jäähdytysprosessorin ja tehoelektroniikan pesuallas
- Sekoittimet, pölynimurit, fanit, ja sekoittimet -Käytä yleisesti die-valettua alumiinia kestävyyteen.
Teollisuuden koneet
Avainsovellukset:
- Vaihdelaatikko
- Pumppausrungot ja juoksupyörät
- Kompressorikehykset
- Moottorikotelot ja risteyslaatikot
- Kuljetinjärjestelmän komponentit
Uusiutuvan energian ja sähköinfrastruktuurin
Avainsovellukset:
- Aurinkopaneelin kiinnitysjärjestelmät ja sulukot
- Tuuliturbiinin sähkökotelot
- Akkukehykset ja tukikotelot
- Latausaseman kotelot
Arkkitehtuuri- ja rakennusjärjestelmät
Avainsovellukset:
- Valaistusvalaisimet
- Balustrades ja verhon seinäkiinnikkeet
- Julkisivupaneelit ja opasteet
- Mukautetut arkkitehtoniset koristeet
Nousevat sektorit
Sähköajoneuvot (EVS): Akkukotelot, Power Electronics -kotelot, ja korkeajännitekaapelin liittimet ovat yhä enemmän valettuja alumiinista.
Lisäaineiden valmistus + Valu: Hybridivaluprosessit sisältävät nyt 3D-tulostetut hiekkarotteet monimutkaisia geometrioita varten.
Robotti: Kevyt ja iskunkestävät osat drooneille, exoskeletons, ja miehittämättömät ajoneuvot.
9. Valettu alumiini vs.. Taottu alumiini vs.. CNC -alumiini
Kun valitset alumiinia teollisuuskomponenteille tai rakennesovelluksille, valettu alumiini, väärennetty alumiini,
ja CNC -koneistusalumiinia verrataan usein niiden erilaisten mekaanisten ominaisuuksien vuoksi, tuotantomenetelmät, ja suorituskykyominaisuudet.
| Kriteerit | Valettu alumiini | Väärennetty alumiini | CNC (Koneistettu) Alumiini |
|---|---|---|---|
| Tuotantomenetelmä | Sulaa alumiini kaadetaan muottiin (ESIM., hiekka, kuolla, tai sijoitussuunta) | Kiinteä aihio on muodonmuutos korkealla paineella sulamatta | Subtraktiivinen prosessi käyttämällä CNC -työkaluja kiinteän alumiinikannan osien keräämiseen |
| Materiaalirakenne | Sisältää usein huokoisuutta; satunnainen viljasuuntaus | Tiheä, kohdistettu viljarakenne ilman sisäisiä tyhjiöitä | Riippuu raaka -aineesta (yleensä tehty); minimaaliset viat, jos ne ovat oikein hankittuja |
Mekaaninen lujuus |
Matala- ja kohtalainen (150–300 MPa vetolujuus) | Korkea (asti 550 MPA -vetolujuus) | Vaihtelee seoksella ja maltillisesti; Tyypillisesti vahva, jos se on koneistettu 6xxx/7xxx -sarjaan |
| Väsymiskestävyys | Kohtalainen tai matala valuvikojen takia | Erinomainen viljan linjauksen ja tiheyden vuoksi | Hyvä, Varsinkin korkealaatuisen alumin kanssa |
| Mitat tarkkuus | Kohtuullinen; voi vaatia koneen jälkeistä | Hyvä toissijaisella koneistuksella | Erinomainen; Tarkkuus jopa ± 0,01 mm |
Suunnittelun monimutkaisuus |
Korkea - tukee monimutkaista, ontto, ja orgaaniset geometriat | Kohtalainen - rajoittaa taontamissuunnittelu | Matala tai kohtalainen - rajoitettu leikkaamalla työkalujen pääsy ja geometria |
| Pintapinta | Hyvästi (parannettu kiillotuksella tai pinnoitteilla) | Reilu - tyypillisesti tarvitsee viimeistelyä | Erinomainen - sileä pinta, valmis anodisoittavaksi tai pinnoittamiseen |
| Käytetyt yleiset seokset | A356, A319, 380, 535 | 6061, 7075, 2011 | 6061-T6, 7075-T6, 2024 |
| Työkalu-/asennuskustannukset | Matala hiekkavalu; Korkea kuoli -valu | Korkea - kallis kuolemat | Kohtalainen - enimmäkseen CAD/CAM -asetukset ja työkalukustannukset |
Tuotannon määrän soveltuvuus |
Ihanteellinen keski- ja suurelle tilalle (Erityisesti kuole casting) | Paras suuren määrän, Korkean lujuuden sovellukset | Sopii matalasta tai keskisuureen tai mukautettuun kertaluonteiseen tuotantoon |
| Sovellukset | Moottorilohkot, pumppukotelot, monimutkainen kansi | Ripustusvarret, lentokoneiden varusteet, kuormitusliitokset | Ilmailu-, tarkkuuskotelot, prototyypit, Mukautetut komponentit |
| Yksikkökustannukset | Matala (suuressa määrin) | Keskipitkällä | Korkea (erityisesti pienen määrän vuoksi) |
| Läpimenoaika | Kohtalainen tai pitkä muotin valmistuksesta riippuen | Pitkät - kuoleman taonta vaatii aikaa | Lyhyt-etenkin matala-ajamiseen tai prototyyppiin |
| Korroosionkestävyys | Hyvä (Varsinkin Si-rikkaiden casting-seosten kanssa) | Vaihtelee - voi vaatia pinnoitteita tai anodisoivia | Erinomainen oikeanseos ja anodisoiva |
10. Johtopäätös
Alumiini - juurtunut muinaiseen käsityöhön, joka on vielä ajettava leikkuuvihankäyttömenetelmillä - ovat välttämättömiä teollisuudenaloilla.
Hallitsemalla casting -perusteet, Optimaalisten seosten valitseminen, ja tiukkojen laadunhallintojen täytäntöönpano, insinöörit tuottavat kevyitä, kustannustehokas, ja korkean suorituskyvyn komponentit.
Digitaalisen prosessin hallinnan edistymisenä, kestävät sideaineet, ja lisäaineen muotin tuotanto syntyy, Alumiini jatkaa innovaatioiden ajamista huomisen ajoneuvoissa, lentokone, ja elektroniset laitteet.
At LangHe, Olemme valmiita kumppaniksi kanssasi hyödyntämällä näitä edistyneitä tekniikoita komponenttien optimoimiseksi, materiaalivalinnat, ja tuotannon työnkulkut.
Varmistetaan, että seuraava projekti ylittää jokaisen suorituskyvyn ja kestävän kehityksen vertailukohdan.


