1. Wstęp
17-4 stal nierdzewna vs. 316 stal nierdzewna reprezentują dwie zasadniczo różne kategorie w obrębie stal nierdzewna rodzina, Każdy zaprojektowany w celu uzyskania wyraźnych wymagań dotyczących wydajności.
17-4, Harding opadów (Ph) Martenzytyczna stal nierdzewna, jest znany ze swojej wyjątkowej siły, twardość, i leczenie cieplne, sprawiając, że jest odpowiedni do wysokiego obciążenia, Precyzyjne elementy strukturalne.
W przeciwieństwie do tego, 316, austenityczna stal nierdzewna, jest wysoko ceniony ze względu na swój znakomity odporność na korozję, szczególnie w środowiskach bogatych w chlorek i morskie, Z powodu obecności molibdenu, funkcja, która wspiera jego powszechne zastosowanie w medycynie, przetwórstwo spożywcze, i przemysł morski.
Chociaż oba stopy mają wspólną podstawę odporności na korozję dzięki zawartości chromu ≥10,5%, Ich różne mikrostruktury i chemia stopu dają znaczące zmiany wytrzymałości mechanicznej, Stabilność termiczna, Zachowanie wytwarzania, i kompatybilność środowiskowa.
2. Porównanie składu 17-4 Stal nierdzewna vs. 316
Skład chemiczny jest jedną z podstawowych różnic między 17-4 I 316 stale nierdzewne, bezpośrednio wpływając na ich zachowanie mechaniczne, Odporność na korozję, i odpowiedź na obróbkę cieplną.
| Element | 17-4 PH Stal nierdzewna | 316 Stal nierdzewna | Efekt / Zamiar |
| Chrom (Cr) | 15.0–17,5% | 16.0–18,0% | Zapewnia odporność na korozję; tworzy pasywną warstwę tlenku |
| Nikiel (W) | 3.0–5.0% | 10.0–14,0% | Stabilizuje austenit; Poprawia odporność na korozję i wytrzymałość |
| Molibden (Mo) | - - | 2.0–3,0% | Zwiększa odporność na chlorki i wżery (Tylko w 316) |
| Miedź (Cu) | 3.0–5.0% | - - | Zwiększa stwardnienie opadów i siłę (W 17-4) |
| Węgiel (C) | ≤ 0.07% | ≤ 0.08% | Wpływa na twardość i siłę; utrzymywanie się na niskim poziomie, aby poprawić spawanie |
| Mangan (Mn) | ≤ 1.0% | ≤ 2.0% | Deoksyzator; Poprawia charakterystykę na gorąco |
| Krzem (I) | ≤ 1.0% | ≤ 1.0% | Zwiększa odporność na utlenianie i płynność w odlewie |
| Fosfor (P) | ≤ 0.04% | ≤ 0.045% | Zanieczyszczenie; utrzymywane na niskim poziomie, aby zapobiec kruchości |
| Siarka (S) | ≤ 0.03% | ≤ 0.03% | Poprawia maszyna w małych ilościach |
| Niobium + Tantal (NB + Okładzina) | Fakultatywny | - - | W niektórych działa jak stabilizator 17-4 Warianty |
| Żelazo (Fe) | Balansować | Balansować | Element podstawowy |
3. Mikrostruktura
17-4 Stal nierdzewna:
- Stan wyżarzonego: Austenityc (Cechutetycznie sześcienne, Fcc) z małymi węglikami niobum, miękkie i plastyczne (200–250 Hb).
- Stan obróbki cieplnej: Martenzytyczny (Tetragonal skoncentrowany na ciele, Bct) matryca z osadami bogatymi w nanoskal (Po starzeniu się), twardy i silny (30–45 HRC).
316 Stal nierdzewna:
- Wszystkie stany: Austenityc (Fcc) bez transformacji fazowej, pozostałe niemagnetyczne i plastyczne we wszystkich warunkach (180–200 HB wyżarzone; aż do 300 HB zahartowany pracą).
4. Właściwości mechaniczne 17-4 Stal nierdzewna vs. 316
Właściwości mechaniczne stali nierdzewnej odgrywają kluczową rolę w wyborze materiału do nośności, krytyczny zużycie, lub zastosowania wrażliwe na zmęczenie.
17-4 I 316 Stal nierdzewna reprezentuje dwa końce spektrum wydajności-17-4 pH wyróżnia się siłą i twardością, podczas gdy SS316 priorytetowo traktuje plastyczność i odporność na korozję.

Porównanie właściwości mechanicznych
| Nieruchomość | 17-4 Stal nierdzewna (H900) | 316 Stal nierdzewna (Wyższywany) | Uwagi |
| Wytrzymałość na rozciąganie | 1310 MPA (190 Ksi) | 515 MPA (75 Ksi) | 17-4 oferuje 2,5 × wyższą wytrzymałość w stwardniałych warunkach |
| Granica plastyczności | 1170 MPA (170 Ksi) | 205 MPA (30 Ksi) | 17-4 znacznie przekracza 316 z wydajnością, Nadaje się do obciążenia strukturalnego |
| Wydłużenie | 10–12% | ≥40% | 316 ma doskonałą plastyczność, Lepiej do formowania/rozciągania |
| Twardość (Rockwell c) | HRC 38–44 | HRC 15–20 | 17-4 osiąga znacznie większą twardość po starzeniu się |
| Siła zmęczenia | ~ 550 MPa | ~ 240 MPa | 17-4 oferuje większą żywotność zmęczeniową w obciążeniach cyklicznych |
| Moduł elastyczności | ~ 200 GPA | ~ 193 GPA | Nieco wyższa sztywność 17-4 |
| Wytrzymałość uderzenia (Charpy) | Umiarkowany (zależne od stanu) | Doskonały | 316 Lepiej dla środowisk kriogenicznych lub dynamicznych |
5. Właściwości fizyczne 17-4 Stal nierdzewna vs. 316
| Nieruchomość | 17-4 Stal nierdzewna | 316 Stal nierdzewna | Kluczowe implikacje |
| Gęstość | 7.75 g/cm³ | 7.98 g/cm³ | 316 jest nieco gęstszy; istotne dla zastosowań wrażliwych na wagę |
| Przewodność cieplna | ~ 18 w/m · k (w 100 ° C.) | ~ 16,2 w/m · k (w 100 ° C.) | 17-4 oferuje nieco lepsze przewodnictwo cieplne |
| Właściwa pojemność cieplna | 0.46 J/g · k | 0.50 J/g · k | 316 wchłania nieco więcej ciepła na gram; Ważne dla zarządzania termicznego |
| Rezystywność elektryczna | ~ 0,80 μΩ · m | ~ 0,74 μΩ · m | 316 Nieco lepiej prowadzi energię elektryczną |
| Współczynnik rozszerzalności cieplnej | ~ 10,8 µm/m · k (20–100 ° C.) | ~ 16,0 µm/m · k (20–100 ° C.) | 316 Rozszerza się bardziej wraz z temperaturą; Krytyczne dla zespołów ścisłych tolerancji |
| Przepuszczalność magnetyczna | Magnetyczny (Po starzeniu się) | Niemagnetyczne (w stanie wyżarzonym) | 17-4 staje się magnetycznym leczeniem po podgrzewaniu; 316 pozostaje niemagnetyczna, chyba że zimno zadziałało |
| Topienie Zakres | 1400–1440 ° C. | 1370–1400 ° C. | Oba odpowiednie do usługi w wysokiej temperaturze, Ale 17-4 ma nieco wyższą temperaturę topnienia |
6. Odporność na korozję 17-4 PH ze stali nierdzewnej vs 316

316 Stal nierdzewna:
-
- Liczba równoważna oporności wżery (Drewno): ~ 30 (Cr + 3.3× MO + 16× n), umożliwiając doskonałą odporność na chlorki (NP., Woda morska, Sól drogowa).
- Wydajność: Opiera się w wodzie morskiej (Szybkość korozji <0.01 MM/Rok) i toleruje rozcieńczone kwasy (NP., 5% kwas siarkowy) lepsze niż większość stali nierdzewnych.
- Pękanie korozji stresu (SCC): Odporny na SCC w środowiskach chlorkowych do 120 ° C.
17-4 PH Stal nierdzewna:
-
- Drewno: ~ 20, czyniąc go podatnym na wżerowanie w środowiskach bogatych w chlorek.
- Wydajność: Dobra ogólna odporność na korozję w suchym powietrzu lub słodkiej wodzie (wskaźnik <0.01 MM/Rok) ale szybko się koroduje w wodzie morskiej (wskaźnik >0.1 MM/Rok) i kwaśne chlorki.
- SCC: Podatny na SCC w gorąco (>60° C.) Rozwiązania chlorkowe (NP., Woda basenowa, Przemysłowe środki czyszczące).
7. Obróbka cieplna i stwardnienie
17-4 PH Stal nierdzewna
17-4 Stal nierdzewna jest hardingiem opadów (Ph) ocena, którą można obróbkować ciepłem, aby osiągnąć szeroki zakres właściwości mechanicznych.
Proces rozpoczyna się od roztarcia w przybliżeniu 1040° C. przez godzinę, a następnie wygaszanie wody, tworząc twardą strukturę martenzytyczną.
Następnie starzeje się w różnych temperaturach, aby dostosować siłę i wytrzymałość:
- H900 (480° C.): Daje maksymalną wytrzymałość na rozciąganie (~ 1310 MPa), Ale niższa wytrzymałość uderzenia.
- H1025 (595° C.) I H1150 (620° C.): Oferować lepszą plastyczność i wytrzymałość (aż do 100 J), z nieco zmniejszoną siłą (~ 1100 MPa).

316 Stal nierdzewna
316 Stal nierdzewna, w przeciwieństwie do tego, jest stopem austenitycznym, który nie można utwardzać przez obróbkę cieplną. Jego siłę można tylko zwiększyć Zimna praca Metody takie jak toczenie lub rysunek.
Praca na zimno może podnieść wytrzymałość na rozciąganie z ~ 515 MPa (Wyższywany) Do ~ 860 MPa, ale kosztem zmniejszonej plastyczności - elongacja może spaść z ~ 40% do 10%.
Wyżarzanie 1050–1150 ° C., a następnie szybkie chłodzenie (Zazwyczaj gaszenie wody), przywraca plastyczność w obróbce na zimno 316 ale nie zmienia jego zasadniczo nie-trudnej struktury.
Kluczowe rozróżnienie:
Stal nierdzewna 17-4 pozwala Strojenie mechaniczne po podaniu poprzez obróbkę cieplną, nadając mu główną przewagę w elastyczności projektowania.
Właściwości SS316, Jednakże, są zasadniczo ustalane po wytwarzaniu, chyba że zmienione przez mechaniczne odkształcenie.
8. Wytwarzanie i maszyna

Maszyna:
- 17-4 Stal nierdzewna:
-
- W stanie wyżarzonym (28–32 HRC), Wystąpiła maszyna 70% W odniesieniu do mosiądzu swobodnie cięcia (100%).
- Po utwardzaniu (40–45 HRC), Obróbka wymaga narzędzi węglików i wolniejszych prędkości cięcia (50–75 m/i) Aby zminimalizować zużycie narzędzi.
- 316 Stal nierdzewna:
-
- Wyższywany 316 (wokół 200 HB) ma w pobliżu ocenę maszynowości 60%, Ograniczone przez znaczne utwardzanie pracy podczas cięcia.
- Narzędzia do węglików jest zalecane z prędkością cięcia 100–150 m/min.
Spawalniczy:
- 316 Stal nierdzewna:
-
- Wykazuje doskonałą spawalność z dopasowanymi metaliami wypełniaczowymi SS316.
- Nie wymaga podgrzewania ani oczyszczania ciepła po spawaniu.
- Spawane połączenia zachowują w przybliżeniu 90% z odporności na korozję metalu bazowego.
- 17-4 Stal nierdzewna:
-
- Spawany za pomocą metalu wypełniacza 308L.
- Starzenie po spawaniu w temperaturze 480 ° C jest niezbędne do przywrócenia wytrzymałości mechanicznej; bez tego, strefy spoiny tracą 30–40% siły.
Formalność:
- 316 Stal nierdzewna:
-
- Wysoce formalne, o minimalnym promieniu giętu tak niskim jak grubość 0,5 ×.
- Doskonałe wydłużenie (~ 40%) obsługuje głęboki rysunek, dzięki czemu jest odpowiednia do złożonych kształtów, takich jak obudowy urządzeń medycznych.
- 17-4 Stal nierdzewna:
-
- Wyższywany 17-4 Stal nierdzewna oferuje dobrą zgięcie o minimalnym promieniu około 1 × grubości.
- Utwardzony 17-4 stal nierdzewna staje się krucha, ograniczenie formowania się do prostszych geometrii.
9. Porównanie kosztów 17-4 PH ze stali nierdzewnej vs 316

- Surowiec:
-
- 17-4 stal nierdzewna: ~ 10–15% droższe niż 316 w formie wyżarzonej z powodu miedzi i niobium.
- 316 stal nierdzewna: ~ 30% droższe niż SS304, ale ~ 10% tańsze niż wyżarzone 17-4 stal nierdzewna.
- Przetwarzanie:
-
- 17-4 stal nierdzewna: Obróbka cieplna dodaje 0,5–1,0 USD/kg, Zwiększenie całkowitego kosztu o 10–15%.
- 316 stal nierdzewna: Brak kosztów obróbki cieplnej, Ale praca na zimno dodaje ~ 5% do kosztów procesu.
- Koszt cyklu życia:
-
- SS316 jest tańszy długoterminowy w środowiskach korozyjnych (NP., morski) Z powodu niższych potrzeb konserwacyjnych/wymiany.
- 17-4 stal nierdzewna jest opłacalna w wysokiej wytrzymałości, Zastosowania o niskiej korozji (NP., lotniczy) gdzie jego wytrzymałość zmniejsza masę/liczbę.
10. Porównanie aplikacji 17-4 Stal nierdzewna vs. 316

17-4 Zastosowania ze stali nierdzewnej:
- Lotnisko i obrona: Używane do składników strukturalnych, Złącze samolotów wymagające wysokiej wytrzymałości i umiarkowanej odporności na korozję.
- Ropa i gaz: Zawory, Wały pompowe, i części sprężarki, w których wytrzymałość i odporność na zużycie są krytyczne.
- Sprzęt przemysłowy: Wały, Przekładnie, i łącze, które korzystają z traktowania ciepła, Materiały o wysokiej wytrzymałości.
- Urządzenia medyczne: Instrumenty chirurgiczne i elementy implantu, które wymagają równowagi siły i odporności na korozję.
- Automobilowy: Części o wysokiej wydajności, takie jak komponenty turbosprężarki i ciała zaworów.
316 Zastosowania ze stali nierdzewnej:
- Marine i na morzu: Łódź, pompy wód morskich, oraz urządzenia do przetwarzania chemicznego ze względu na doskonałą odporność na korozję w środowiskach bogatych w chlorek.
- Jedzenie i napoje: Zbiorniki przetwarzające, rurociąg, oraz sprzęt, w którym niezbędna jest higiena i odporność na kwaśne środki czyszczące.
- Medyczne i farmaceutyczne: Instrumenty chirurgiczne, implanty, oraz sprzęt szpitalny wymagający doskonałej odporności na korozję i biokompatybilność.
- Architektoniczny: Zewnętrzne panele budynków i oprawy narażone na trudną pogodę i zanieczyszczenia.
- Przemysł chemiczny: Wymienniki ciepła, reaktory, oraz zawory działające w agresywnych środowiskach z kwasami i chlorkami.
11. Podsumowanie kluczowych różnic 17-4 Stal nierdzewna vs. 316
| Nieruchomość | 17-4 Stal nierdzewna (US S17400) | 316 Stal nierdzewna (US S31600) |
| Typ | Stal nierdzewna utwardzana wydzieleniowo | Stal nierdzewna austenityczna |
| Kompozycja | Zawiera chrom, nikiel, i miedź; stopowy do utwardzania wydzieleniowego | Zawiera chrom, nikiel, i molibden |
| Odporność na korozję | Dobry, ale ogólnie mniej niż 316, szczególnie w środowiskach chlorkowych | Doskonały, szczególnie w środowisku chlorkowym i morskim |
| Wytrzymałość | Wysoka siła i twardość (można traktować ciepło) | Niższa wytrzymałość niż 17-4; nie nadaje się do obróbki cieplnej |
| Twardość | Po obróbce cieplnej można utwardzać do ~30-40 HRC | Bardziej miękki i nie typowo utwardzony |
| Formalność | Mniej plastyczny ze względu na większą wytrzymałość | Wysoce formalne |
| Spawalność | Dobry, ale może wymagać obróbki cieplnej po spawaniu | Doskonały; nie wymaga obróbki po spawaniu |
| Maszyna | Dobry (szczególnie w stanie półtwardym) | Umiarkowany |
| Typowe zastosowania | Aerospace, Wały, zawory, formy, części o wysokiej wytrzymałości i odporności na korozję | Przetwarzanie chemiczne, środowiska morskie, urządzenia medyczne |
| Właściwości magnetyczne | Magnetyczny (ze względu na strukturę martenzytyczną lub wytrąconą) | Ogólnie niemagnetyczne (ale może stać się lekko magnetyczny po obróbce na zimno) |
12. Równoważne oceny 17-4 Stal nierdzewna vs SS316
| Standard | 17-4 Stal nierdzewna | 316 Stal nierdzewna |
| NAS | S17400 | S31600 |
| Aisi / Sae | 630 | 316 |
| ISO | X5crnicunb16-4 | X5CRNIMO17-12-2 |
| Z / W | 1.4542 | 1.4401 |
| On jest (Japonia) | SUS630 / SUS17-4PH | SUS316 |
| GB (Chiny) | 05CR17NI4CU4NB | 06CR17NI12MO2 |
| Fr (Francja) | Z6CNU17.04 | Z7CND17.12 |
13. Wniosek
17-4 I 316 stale nierdzewne służą odrębnym niszom: stal nierdzewna 17-4 zapewnia dostosowywaną wysoką wytrzymałość do zastosowań konstrukcyjnych w łagodnych środowiskach, podczas gdy SS316 oferuje niezrównaną odporność na korozję w trudnych warunkach, warunkach bogatych w chlorki.
Ich rozbieżne stopowanie, mikrostruktury, a właściwości czynią je niezastąpionymi w swoich domenach, podkreślając znaczenie dopasowania materiału do wymagań dotyczących aplikacji.
LangHe: Precyzyjne odlewanie ze stali nierdzewnej & Usługi wytwarzania
LangHe jest zaufanym dostawcą Wysokiej jakości usługi odlewania ze stali nierdzewnej i precyzyjne wytwarzanie metalowych, Obsługa branż, w których wyniki, trwałość, a odporność na korozję jest krytyczna.
Z zaawansowanymi możliwościami produkcyjnymi i zaangażowaniem w doskonałość inżynierską, LangHe dostarcza niezawodne, Dostosowane rozwiązania ze stali nierdzewnej, aby spełnić najbardziej wymagające wymagania dotyczące aplikacji.
Nasze możliwości stali nierdzewnej obejmują:
- Casting inwestycyjny & Zagubione odlewanie woskowe
Dysponujący odlewanie dla złożonych geometrii, Zapewnienie ciasnych tolerancji i doskonałych wykończeń powierzchniowych. - Casting piasku & Formowanie skorupy
Idealny do większych komponentów i opłacalnej produkcji, szczególnie w przypadku części przemysłowych i strukturalnych. - CNC Mękawka & Przetwarzanie końcowe
Kompletne usługi obróbki, w tym obracanie, przemiał, wiercenie, Polerowanie, i zabiegi powierzchniowe.
Czy potrzebujesz komponentów precyzyjnych, złożone zespoły nierdzewne, lub części inżynierskie, LangHe jest twoim niezawodnym partnerem w produkcji stali nierdzewnej.
Skontaktuj się z nami Dzisiaj Aby dowiedzieć się, jak LangHe może dostarczyć roztwory ze stali nierdzewnej z wydajnością, niezawodność, i precyzja, której wymaga Twoja branża.
FAQ
Co jest silniejsze: 17-4 Lub 316 stal nierdzewna?
Stal nierdzewna 17-4 W temperamencie H900 (1,310 MPA wytrzymałość na rozciąganie) jest znacznie silniejszy niż SS316 (Max 860 MPA zahartowana pracą).
Jest SS316 lepszy niż 17-4 stal nierdzewna dla wody morskiej?
Tak. 316Zawartość molibdenu opiera się w wodzie morskiej (Szybkość korozji <0.01 MM/Rok), chwila 17-4 koroduje w 0.1+ MM/Rok.
Móc 17-4 stal nierdzewna była stosowana w zastosowaniach medycznych?
Rzadko. Jego słaba odporność na korozję w płynach ustrojowych (bogaty w chlorki) robi 316 standard dla implantów i instrumentów.
Jest 17-4 stal nierdzewna magnetyczna?
Tak, w obróbce cieplnej (Martenzytyczny) formularz; 316 Pozostaje niemagnetyczna.
Jest 17-4 PH stal nierdzewna odporna na rdzę?
NIE. Podczas gdy odporne na korozję, Jest mniej odpowiedni do środowiska bogatych w chlorek lub morski bez powłok.


